Adwentysta dnia siódmego będzie miał swój skwer w Nowej Hucie

Wniosek o upamiętnienie Beliny-Czechowskiego złożyli krakowscy adwentyści, którzy w tym roku obchodzą 100-lecie założenia zboru. fot. Michał Rakowski/Adwentyści Dnia Siódmego

Podczas środowej sesji radni zdecydowali nazwać skwer u zbiegu Alei Róż i ul. Stefana Żeromskiego imieniem Michała Beliny-Czechowskiego.

Wniosek o upamiętnienie Beliny-Czechowskiego złożyli krakowscy adwentyści, którzy w tym roku obchodzą 100-lecie założenia zboru.

– Przez swoje działania patriotyczne Michał Belina-Czechowski już nigdy nie mógł wrócić na ziemie polskie, co było jego największym marzeniem. Przypadające na ten rok stulecie krakowskiego zboru Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego będzie pięknym pretekstem do symbolicznego powrotu Beliny-Czechowskiego do Krakowa – mówi pastor Marek Rakowski, sekretarz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP.

Michał Belina-Czechowski (1818-1876) był związany z Krakowem, ruchem patriotycznym i adwentyzmem. Urodził się w Sieciechowicach k. Krakowa. Po odbyciu studiów filozoficznych i teologicznych przyjął ordynację duchowną. Wtedy zaangażował się również w działalność patriotyczną – brał udział w spisku Ścięgiennego, przez co został wypędzony z terenów Polski. Na emigracji porzucił zakonny habit, poznał idee protestanckie i został adwentystą dnia siódmego.

W 1864 roku został pierwszym międzynarodowym misjonarzem tego Kościoła, liczącym obecnie 22 milionów wyznawców.

Adwentyści w Krakowie

Przez ostatnie 100 lat Kraków zamieszkiwało prawie 1,5 tys. przedstawicieli tej mniejszości wyznaniowej. W naszym mieście znajdują się dwa zbory (parafie) adwentystyczne: przy ul. Lubelskiej 25 i os. Teatralnym 24.

– Tworzymy chrześcijański Kościół, który jako jedyne źródło wiary przyjmuje Biblię. Świętujemy sobotę, szabat, czyli siódmy dzień tygodnia. Wierzymy w powtórne przyjście Jezusa na Ziemię – opowiada pastor Rakowski.

U adwentystów chrzest odbywa się przez zanurzenie – jedynie osób świadomych, które same decydują się na dołączenie do wspólnoty. W Kościele nie ma spowiedników, a pastorzy zakładają rodziny.

Z okazji jubileuszu, krakowscy adwentyści planują przygotowanie plenerowej wystawy „Biblia. Bestseller wszechczasów”, zasadzenie 100 krzewów, wydanie okolicznościowego magazynu „Znaki Czasu” i zainaugurowanie adwentystycznego tramwaju, który będzie jeździł ulicami miasta.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta