Archidiecezja Krakowska: Powołano do życia Collegium Voytylianum

fot. Biuro Prasowe AK

W Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3 zainaugurowano dziś powstanie Collegium Voytylianum.

To fundacja, która skupiać się będzie na trzech filarach: odkrywaniu, badaniu i popularyzowaniu myśli, idei, dziedzictwa Jana Pawła II. Celem jest pokazywanie ciągle żywej myśli Wojtyły – podkreślił abp  Marek Jędraszewski.

Pion historyczny Collegium Voytylianum będzie badał nie tylko spuściznę Karola Wojtyły, ale także to, w jaki sposób przeszłość krakowska, polska i Kościoła uniwersalnego ukształtowały go jako człowieka wierzącego, kapłana, biskupa i papieża. Piony filozoficzny i teologiczny będą badały i promowały dziedzictwo Karola Wojtyły w tym obszarze.

– Będziemy chcieli zrozumieć, w jaki sposób jego metoda filozoficzna przełożyła się na jego sposób mówienia o Bogu i w jaki sposób wtajemniczał ludzi w Boga, w życie modlitwy – mówił przewodniczący Rady Fundacji, ks. prof. Grzegorz Hołub, nazywając w tym kontekście Karola Wojtyłę “hipsterem”, który łączył w sobie w sposób niesamowity intelekt, duchowość i zaangażowanie praktyczne.

Prezesem zarządu fundacji Collegium Voytylianum jest ks. dr Rafał Wilkołek, a radę fundacji tworzą ks. prof. Robert Woźniak, ks. prof. Grzegorz Hołub, ks. dr Paweł Gałuszka, ks. dr Michał Wilkosz, ks. dr Wojciech Baran.