Badanie potwierdza: dezynfekcja miasta przynosi efekty

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ zbadali próbki z różnych punktów miasta – np. przystanków czy biletomatów. Uzyskiwane w kolejnych tygodniach wyniki o wiele rzadziej wskazywały występowanie wirusa niż na początku prowadzonych badań.

Próbki były pobierane pomiędzy 17 marca (a więc jeszcze przed rozpoczęciem dezynfekcji przestrzeni publicznych przez miasto) a 6 kwietnia. Badania prowadzili naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ pod kierunkiem prof. Wojciecha Branickiego, dra hab. inż. Pawła Łabaja oraz prof. Krzysztofa Pyrcia.

Próbki do badań pobierali strażnicy miejscy z miejsc o dużym natężeniu ruchu. Wymazy z powierzchni płaskich pochodziły np. z bankomatów i biletomatów zlokalizowanych na przystankach autobusowych, m.in. przy pl. Wszystkich Świętych, rondzie Mogilskim, Teatrze Bagatela, Nowym Kleparzu, pętli „Mały Płaszów” czy galerii handlowych.

Coraz mniej

Jak pokazały badania, w połowie marca w ponad 40% próbek można było znaleźć materiał genetyczny wirusa. – Pierwszego dnia projektu zaobserwowano najwyższy odsetek wyników pozytywnych. Zebrano materiał, który akumulował się na powierzchniach przez kilka dni – tłumaczy Paweł Łabaj, współautor badań.

W kolejnych tygodniach dane były coraz bardziej optymistyczne, a na początku kwietnia w kolejnych pobraniach tylko jedna próbka danego dnia była pozytywna. – Nie widzimy, żeby jakakolwiek lokalizacja miała ciąg wyników pozytywnych. Wirus pojawia się incydentalnie, wraz z pojawieniem się w określonym miejscu chorej osoby, a nie jest stale obecny w przestrzeni publicznej – zaznacza naukowiec z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

24h

Jak podkreślają autorzy badań, wirus został zatem wykryty w początkowym okresie monitorowania, ale podjęte przez miasto kroki, w tym dezynfekcja przestrzeni publicznych, przyniosły oczekiwane skutki. Autorzy badań przypominają jednocześnie o konieczności dezynfekcji dłoni i unikaniu dotykania twarzy.

Miasto na dezynfekcję ulic, przystanków, przejść podziemnych czy koszy na śmieci przeznaczyło 3 miliony złotych. Ta kwota wystarczy do połowy maja. Prace prowadzone są w trybie trzyzmianowym.