Balet Cracovia Danza przeniesie publiczność w świat bajek i kosmosu

fot. Tomasz Korczyński/mat. prasowe Baletu Cracovia Danza

„Planety tańcem poruszone” i „Kopciuszek” to nowe spektakle, które Cracovia Danza zamierza zaprezentować publiczności w 2023 roku. Nie zabraknie też happeningów i tradycyjnego już Festiwalu Tańców Dworskich.

97 wydarzeń artystycznych, które obejrzało blisko 80 tysięcy osób, 3 premiery baletowe i 4 filmowe oraz 5 wyjazdów zagranicznych  – tak w skrócie wyglądał ubiegły rok Baletu Cracovia Danza, pierwszy spędzony w nowej siedzibie przy ul. Szlak 67.

– Był to rok niezwykle szczęśliwy, ponieważ wreszcie mamy gdzie ćwiczyć i pracować, co jest bardzo ważne. Na dole znajdują się sale do prób oraz wielki magazyn kostiumów, a przypomnijmy, że posiadamy chyba największą kolekcję kostiumów w Polsce, od średniowiecza po XX wiek, która liczy ponad 2 tysiące eksponatów różnego rodzaju – podsumowuje Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, impresario Baletu Cracovia Danza.

Sukces w Japonii

W 2022 roku Balet Cracovia Danza podróżował nie tylko po Polsce, ale także po świecie. Ostatnią z pięciu zagranicznych podroży była wizyta w Japonii, gdzie zespół został zaproszony do międzynarodowej produkcji „Armidy Lully'ego” wystawionej w ramach Hokutopia International Music Festival w Tokio.

– Nasi artyści stanęli równoprawnie w szeregu obok wielkich gwiazd francuskiej muzyki, aby przede wszystkim pokazywać francuski taniec i osiągnięcia artystyczne. To oznacza, że Balet Cracovia Danza został doceniony za swoje umiejętności właśnie w tym stylu tańca – podkreśla Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Planety tańcem poruszone

Jak zapowiada Balet Cracovia Danza, rok 2023 pod względem artystycznym będzie obfity i różnorodny. Nie zabraknie zagranicznych wyjazdów oraz kontynuacji sprawdzonych cykli, takich jak happeningi „Cracovia Danza: balet w mieście”.

– W zeszłym roku przyświecał nam styl barokowy, czego przykładem była chociażby premiera spektaklu „Pan Molier zaprasza do tańca”. W tym roku idziemy bardziej w stronę epoki renesansu i tańca renesansowego – mówi Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

Punktem kulminacyjnym działalności zespołu są premiery. Pierwsza z nich zaplanowana została na 26 kwietnia. Za pomocą tańca i ruchu tancerze zaprezentują publiczności świat kosmosu.

– Nawiązując do renesansu i tej epoki, prezentuje nam się bardzo świetliście nasza tegoroczna premiera „Planety tańcem poruszone”. To spektakl, który nawiązuje do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Z jednej strony prezentuje okres, w którym żył Kopernik, a z drugiej sięga do tematu bardzo istotnego dla baletu, czyli kosmosu, gwiazd i planet, które w różny ruchomy sposób można zaprezentować. Ten temat jest dla nas dużym wyzwaniem artystycznym i kreatywnym – tłumaczy Romana Agnel.

Na scenie pojawią się zarówno postaci alegoryczne, takie jak astronomia, Słońce, Księżyc, Ziemia, jak i Mikołaj Kopernik. Tancerze m.in. ruchem zaprezentują odkrycie astronoma, a więc opracowaną przez niego teorię heliocentryczną.

– Myślę, że ta premiera uruchomi działalność artystyczną i edukacyjną, bo będziemy mówić o jednym z największych Polaków na świecie – dodaje Romana Agnel.

Bajkowy świat

Drugą premierową propozycją Baletu Cracovia Danza będzie spektakl „Kopciuszek”. To historia, którą wszyscy dobrze znamy, ale opowiedziana z dużą dawką humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji. W baśniowy świat przeniesie publiczność nie tylko muzyka i taniec, ale także kostiumy tancerzy.

– Choreografię do tego spektaklu będzie realizować Dariusz Brojek. To spektakl osadzony bardziej w realiach stylu tańca pierwszej połowy XIX wieku do muzyki Rossiniego. Stanowi on kontynuację naszego cyklu bajek Charlesa Perraulta. Do tej pory zrealizowaliśmy już „Śpiącą Królewnę” oraz „Kota w butach”. Teraz czas na „Kopciuszka” – podkreśla dyrektorka Baletu Cracovia Danza.

Premiera spektaklu odbędzie się 6 czerwca na scenie Teatru Variete.

Z kolei w dniach 15–23 lipca Cracovia Danza znów roztańczy cały Kraków. Wszystko za sprawą 24. Festiwalu Tańców Dworskich. Na scenach plenerowych zaprezentowane zostaną spektakle „Pan Twardowski. Ale bajka!” oraz „Alla Polacca”, a rynek tradycyjnie stanie się największą salą balową w mieście, gdzie tancerze wspólnie z mieszkańcami i turystami odtańczą poloneza.

Festiwal zwieńczy gala „Gwiazdy, planety, kosmos”. Odbędą się też warsztaty dla dzieci, pokazy i animacje.