Trzepaki, Reksio, Atari. Wystawa o zabawie, która łączy pokolenia

Muzeum Nowej Huty fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Misie-trociniaki, celuloidowe lalki, plansze komiksowe z cyklu Kajko i Kokosz, oryginalny trzepak czy komputer Atari. Te i wiele innych kultowych eksponatów z okresu PRL-u zwiedzający będą mogli podziwiać na ekspozycji „Trzepaki, Reksio, Atari” w Muzeum Nowej Huty.

– To wystawa, która odwołuje się w pewnym stopniu do wielopokoleniowości. Zwraca uwagę, że wszyscy kiedyś byliśmy dziećmi i to dzieciństwo łączy nas na różnych poziomach. Powoduje, że jesteśmy w stanie się porozumieć, niezależnie od tego, czy ktoś oglądał serial „Reksio”, fikał koziołki na trzepaku czy miał komputer Atari – podkreśla Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Wspólna opowieść

Ekspozycja „Trzepaki, Reksio, Atari” opowiada o zabawach i rozrywkach dziecięcych w okresie PRL-u. Pokazuje zarówno zabawki, jak i przedmioty związane z aktywnościami na świeżym powietrzu, ofertą kulturalną skierowaną wówczas do dzieci czy postępem technologicznym.

– Różnych zabawkom i pamiątkom będą towarzyszyć wspomnienia pisane oraz nagrane. Wystawa opowiada wprawdzie o całym PRL-u, ale są takie miejsca, momenty, aspekty, gdzie mamy mocny kontekst nowohucki. Takim kontekstem jest np. film o dzieciństwie w Nowej Hucie, w którym występują cztery osoby i opowiadają o swoich indywidualnych wspomnieniach. Będziemy mieć też animację, która pokaże, jak grać w klasy, kapsle i strulki – wyjaśnia Agata Klimek-Zdeb, kuratorka wystawy.

Na ekspozycji znalazło się wiele prywatnych pamiątek. To efekt ogłoszonej w grudniu 2021 roku przez Muzeum Krakowa akcji „Podzielcie się z nami swoim dzieciństwem”.

– Dostaliśmy kilkadziesiąt propozycji przekazania na wystawę pamiątek z dzieciństwa. Wiele z nich opatrzono wspomnieniami. Właściwie od każdej osoby, która wzięła udział w akcji, znajdzie się coś na wystawie. Swoje pamiątki użyczyło nam prawie 50 osób, niektóre też zostały nam podarowane – mówi Agata Klimek-Zdeb.

Perełki PRL-u

Oprócz prywatnych pamiątek na wystawie będzie można zobaczyć eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Krakowa oraz użyczone przez głównych partnerów ekspozycji, czyli Fundację Muzeum Komiksu, Muzeum Zabawek i Muzeum Elektroniki w Krakowie.

– Jeśli chodzi o Fundację Muzeum Komiksu są to zarówno oryginalne plansze komiksowe m.in. z komiksu Kajko i Kokosz, jak i wiele eksponatów związanych z czytelnictwem, np. oryginalne wydania prasy dla dzieci typu „Miś”, „Świerszczyk”, „Świat Młodych” oraz masa innych książek. Dzięki Muzeum Zabawek pokażemy zaś lalki celuloidowe, misie-trociniaki czy kultowe drewniane klocki obrazkowe. W przypadku Muzeum Elektroniki to oczywiście kultowe sprzęty, takie jak komputer Commodore czy Atari – wylicza Agata Klimek-Zdeb.

Wystawie towarzyszy również album „Na trzepaku”, w którym znajdują się fotografie ze zbiorów Muzeum Krakowa przedstawiające zabawy i rozrywki dziecięce w PRL-u. Zdjęcia zostały wykonane w latach 50., 60. i 70. XX wieku na terenie Krakowa, a ich autorami są: Henryk Hermanowicz, Robert Kosieradzki i Józef Lewicki.

Wystawa o zabawie i zabawa na wystawie

„Trzepaki, Reksio, Atari” to wyjątkowa ekspozycja. Można tu będzie nie tylko oglądać, czytać, ale też dotykać, bawić się i doświadczać. Przygotowane zostały dwie ścieżki zwiedzania: dla dzieci i dorosłych.

– Najmłodszych będą prowadzić przez wystawę narratorzy - Zosia i Antoś, czyli narysowane przez naszą koleżankę dzieci, które wybrały się w podróż w czasie do PRL-u i opowiedzą współczesnym dzieciom o swoich doświadczeniach – tłumaczy kuratorka wystawy.

Ścieżka zwiedzania dla najmłodszych powstała we współpracy z uczniami Szkoły Podstawowej nr 52.

Wystawa „Trzepaki, Reksio, Atari” prezentowana będzie w Muzeum Nowej Huty, oddziale Muzeum Krakowa, od 17 lutego do 7 stycznia 2024 roku. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 16 lutego o godz. 18:00.

News will be here