Wkrótce rusza budowa Centrum Kultury Ruczaj. Ośrodek ma być gotowy za 2,5 roku

fot. LIMBA EKO/ZIM
W lipcu 2025 roku ma zakończyć się budowa nowego ośrodka kultury na Ruczaju przy ul. Przyzby. W środę 1 lutego podpisano umowę z wykonawcą. Jej wartość to blisko 55,6 mln zł.

Filia Centrum Kultury Podgórza będzie realizowana przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Projektowe Łęgprzem na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej przez firmę Limba Eko.


– To jest specyficzna budowa na niewielkiej działce z wieloma rzeczami, które trzeba wcześniej wykonać. Dwie kondygnacje podziemne, w związku z czym musi to trochę potrwać – powiedział po uroczystym podpisaniu umowy z wykonawcą prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.


Centrum Kultury Ruczaj ma być gotowe w 2025 roku

Budowa filii Centrum Kultury Podgórza na Ruczaju będzie kosztować łącznie blisko 55,6 mln zł. Na tę inwestycję miasto otrzymało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 30 mln zł.

– Termin zakończenia prac to koniec lipca 2025 roku. Umowę podzieliliśmy na pięć etapów. Każdy z nich trwa około pół roku. Pierwsze trzy będą finansowane przez miasto z naszego budżetu, a kolejne dwa z dofinansowania z Polskiego Ładu – wyjaśnił Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.


Komplet dokumentacji oraz plac budowy zostaną przekazane wykonawcy w ciągu dziesięciu dni roboczych od podpisania umowy. Pierwszym działaniem, oprócz wyznaczenia terenu prac, będzie wycinka drzew.

– Mamy do wycięcia około 55 drzew, ale w zamian za to, zarówno na terenie inwestycji, jak i na terenie Dzielnicy VIII, posadzimy 164 nowe drzewa. Kolejne prace to roboty ziemne związane z kondygnacjami podziemnymi, tak by za rok doprowadzić do stanu surowego, który umożliwi nam prowadzenie działań związanych z zamknięciem obiektu, a następnie jego wyposażeniem – dodał Łukasz Szewczyk.


Dwie kondygnacje podziemne, szklana fasada i kolorowe światłołamacze

Centrum Kultury Ruczaj ma powstać przy ul. Jana Kantego Przyzby, na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej przez firmę Limba Eko, jako filia Centrum Kultury Podgórza.


– W chwili obecnej zajmujemy kilka niewielkich pomieszczeń przykościelnych, co powoduje że wolnych miejsc na oferowane przez nas zajęcia i wydarzenia jest dużo mniej niż chętnych. Na listach rezerwowych niejednokrotnie mamy po kilkadziesiąt osób. Wierzymy, że przeprowadzka do tego nowoczesnego obiektu, jakim będzie Centrum Kultury Ruczaj, pozwoli nam przygotować kompleksową ofertę edukacyjno-kulturalną dla wszystkich mieszkańców tej dynamicznie rozwijającej się części Krakowa, dostosowaną do ich oczekiwań i w pobliżu miejsca zamieszkania – zapowiadała Katarzyna Stawiarz, zastępca dyrektora ds. inwestycji Centrum Kultury Podgórza.


Budynek będzie się składać z czterech kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Bryła obiektu będzie zwarta, z zaokrąglonymi narożnikami, częściowo podcięta od strony zjazdu do garażu podziemnego, co ma dodać jej lekkości. Na elewacjach zostaną zamontowane kolorowe światłołamacze, a foyer na parterze będzie doświetlone przez szklaną fasadę.


W części wejściowej budynku została zaprojektowana spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami i sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe, wydarzenia.


Na trzeciej i czwartej kondygnacji przewidziano sale i pracownie edukacyjne na potrzeby Centrum Kultury Ruczaj: plastyczną, ceramiczną, techniczną, oświatowe, sale muzyczne i taneczne wraz z garderobami oraz pomieszczenia biurowe. Budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i dla rodziców z dziećmi. Przewidziano również miejsce na kawiarnię i salę spotkań klubowych.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki