Barwny Orszak Trzech Króli przejdzie przez Kraków

Orszak Trzech Króli fot. Krzysztof Kalinowski

Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbędzie się pod hasłem „Dzień dziś wesoły”. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią, każdy z pochodów będzie liczył 100 osób, a do wspólnego świętowania będzie można się przyłączyć również online.

6 stycznia – już po raz dwunasty - królowie wraz ze świtami wyruszą o godz. 11.00 z Wawelu, Dębnik i placu Matejki, a następnie spotkają się na Rynku Głównym.

Trzy orszaki

Orszak europejski (czerwony) wyruszy z Wawelu. Chociaż jest najstarszy, to uczestniczą w nim najmłodsi, m.in. dzieci z przedszkola „Źródło” i szkoły „Wierchy” w towarzystwie nauczycieli i rodziców.

Orszak azjatycki (zielony) wyruszy z Wiosek Świata na Dębnikach. Najdłuższy orszakowy odcinek przemierzą m.in. członkowie Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, Saltromu czy przedstawiciele Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

Orszak afrykański (niebieski) rozpocznie marsz z placu Matejki. Pójdą w nim uczniowie i nauczyciele z pobliskich szkół, m.in. Szkoły Sióstr Prezentek oraz Szkoły Zakonu Pijarów.

Na żywo i online

Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara - główny organizator wydarzenia – informuje, że z powodu ograniczeń związanych z pandemią, tegoroczny orszak będzie miał formę hybrydową.

Do wspólnego świętowania będzie się można się włączyć również online. Transmisja odbędzie się w godzinach 11.00 – 12.30 i będzie dostępna na facebookowym profilu Orszaku Trzech Króli.

– Zapraszamy na ulice miast, by być razem z nami, ale jednocześnie bardzo prosimy, by nie przyłączać się bezpośrednio do samego stuosobowego zgromadzenia, byśmy nie stwarzali dla siebie nawzajem zagrożenia epidemiologicznego – mówi Robert Kowalski, członek Fundacji Kacpra Melchiora i Baltazara.

Zbiórka na rzecz Dzieła Pomocy św. Ojca Pio

W trakcie wydarzenia nie zabraknie działań dobroczynnych. W orszaku azjatyckim i na Rynku Głównym obecni będą wolontariusze, pracownicy i przyjaciele Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Będą rozdawać śpiewniki, korony i kwestować na rzecz programów mieszkaniowych, którymi obejmują osoby w kryzysie bezdomności.

– Tak, jak trzej królowie nieśli dary Panu Jezusowi, tak i my chcemy pokazać dzieciom, które idą z nami, że też możemy zanieść Mu jakiś dar. Może on być bardzo konkretny: obecność, zaangażowanie, ofiara. Na przykładzie Jezusa, który też nie miał wtedy domu, łatwiej jest wyjaśnić dzieciom, czym jest bezdomność – opowiada Robert Kowalski.

Trasy Orszaku Trzech Króli

Orszak europejski (czerwony): Katedra na Wawelu – ul. Droga do Zamku – ul. Grodzka – Rynek Główny

Orszak afrykański (niebieski): plac Matejki – ul. Floriańska – Rynek Główny

Orszak azjatycki (zielony): Park Wioski Świata – ul. Konfederacka – ul. Bałuckiego – Rynek Dębnicki – Most Dębnicki – ul. Retoryka - ul. Garncarska – ul. Studencka – Planty – ul. Szewska – Rynek Główny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Dębniki
comments powered by Disqus