Przypomnijmy: Komisja Europejska 14 lipca wszczęła procedurę dotyczącą dyskryminacji osób LGBT przez samorządy w Polsce. Małopolska może stracić miliardy euro z unijnych pieniędzy z powodu braku uchylenia tzw. uchwały anty-LGBT. Temat uchwały miał się ponownie pojawić na ostatniej sesji sejmiku. Na przeszkodzie stanęły jednak kwestie formalne.
Do 14 września zarząd województwa miał zająć stanowisko w sprawie tzw. uchwały anty-LGBT i odpowiedzieć Komisji Europejskiej.
– Przekazaliśmy w poniedziałek nasze odniesienie do sugestii zawartych w mailach z 14 lipca. Napisaliśmy, że zarząd województwa jako instytucja zarządzająca środkami europejskimi, powoła pełnomocnika i radę ds. równego traktowania i praw rodziny – poinformował marszałek Witold Kozłowski.
Skąd ta zmiana?
Celem powołania rady i pełnomocnika ma być współpraca na rzecz równego traktowania we wszystkich obszarach życia społecznego. Chodzi o przeciwdziałanie naruszeniom zasady równego traktowania, współpracy z partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w tym zakresie.
Rada ma wspierać działania samorządu w zakresie równego traktowania i ochrony praw rodziny, szczególnie w przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, wiek, niepełnosprawność oraz orientację seksualną, a także dbałość o przestrzeganie konstytucyjnych praw rodziny.
– Zmieniliśmy także nazwę jednego z departamentów urzędu marszałkowskiego, który będzie pełnić obsługę administracyjną zarówno pełnomocnika, jak i rady - Departament Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Spraw Społecznych – wyjaśnia Kozłowski.
Funkcję pełnomocnika każdorazowo będzie pełnił dyrektor departamentu zdrowia, rodziny, równego traktowania i spraw społecznych. Obecnie dyrektorką jednostki jest Dominika Studnicka.
Czekając na reakcję
W skład rady – oprócz pełnomocnika – wejdą również rzecznik funduszy europejskich, koordynator zespołu radców prawnych, 3 przedstawicieli sejmiku z poszczególnych klubów i po jednej osobie reprezentujacej środowiska zajmujące się prawami rodziny i równego traktowania.
– Będziemy czekać na reakcję Komisji Europejskiej. Jednym z pierwszych zadań, które postawimy przed radą, będzie wyrażenie opinii na temat deklaracji sprzed dwóch lat. Rada będzie mogła zlecać opinie prawne w różnych kierunkach i będzie organem opiniodawczym dla samorządu województwa. Staramy się budować coś, co będzie miało mocne podstawy i będzie fundamentem do szczerego dialogu – ocenia marszałek.
Kozłowski poinformował, że w tym tygodniu do wybranych organizacji zostanie wysłane pismo z prośbą o wskazanie przedstawiciela, który mógłby zasiąść w radzie.
– Oficjalne powołanie pełnomocnika i rady nastąpi najszybciej jak się da – podsumował Kozłowski.