Coraz więcej osób zauważa u siebie powikłania po przebytym w minionym czasie COVID-19. Pacjenci skarżą się na trudności oddechowe, zmęczenie oraz problemy neurologiczne i sercowo-naczyniowe. Jak się okazuje, do grona częstych powikłań pocovidowych należy również bezdech senny.
– Badania naukowe coraz częściej wskazują na związek między infekcją wirusem SARS-CoV-2 a występowaniem bezdechu sennego, natomiast my zdecydowanie widzimy to na co dzień w naszej przychodni – mówi Joanna Popek, Starszy Konsultant ds. Rozwiązań Biznesowych w krakowskim Centrum Medycznym iMed24. – Pandemia wymusiła na rynku medycznym bardziej intensywny rozwój innowacyjnych technologii, ale my już wcześniej pracowaliśmy nad zdalnymi rozwiązaniami. Przede wszystkim zajmujemy się pacjentami kardiologicznymi, teraz wprowadziliśmy również diagnostykę bezdechu – dodaje.Mowa o zdalnej (wysyłkowej) diagnostyce bezdechu sennego. Dlaczego akurat zdalnej i wysyłkowej? Usługa polega na samodzielnym badaniu przez pacjenta w zaciszu własnego domu. Profesjonalne urządzenie do badania jest pacjentowi wypożyczane i wysyłane kurierem pod wskazany adres. Dzięki temu pacjenci mogą samodzielnie przeprowadzić badanie na bezdech senny we własnej sypialni. Z jakiego powodu jest to istotne? W obecnych warunkach ochrony zdrowia jednym z kluczowych czynników jest unikanie zbędnych hospitalizacji, czyli nieprzyjmowanie pacjentów na oddział bez faktycznej potrzeby. Zdalne badanie na bezdech senny pozwala uniknąć hospitalizacji i przeprowadzić profesjonalne, równie efektywne diagnostycznie badanie we własnym domu.
– Wystarczy otworzyć drzwi kurierowi i odebrać paczkę, a następnie dzięki instrukcji załączonej do przesyłki samodzielnie podpiąć urządzenie. Zawsze wspieramy pacjentów telefonicznie, zostawiamy kontakt do siebie i w razie potrzeby pacjent może się z nami skontaktować, by rozwiać wątpliwości związane z obsługą urządzenia – zapewnia Magdalena Krzywda, Product Manager w Centrum Medycznym iMed24 i Comarch Healthcare S.A.
Dzięki wbudowanej w stacji dokującej karcie SIM urządzenie wysyła sygnał z badania bezpośrednio na certyfikowaną platformę telemedyczną Comarch e-Care 2.0. Wyklucza to konieczność przyjścia do przychodni w celu zgrania badania. Jest to tym wygodniejsze, że w przypadku nocnego badania często zdarza się sytuacja, że ze względu na brak zapisu jednego z kanałów (bo np. któryś z czytników się poluzuje), pacjent musi powtórzyć badanie. Opcja wysyłkowa oszczędza nasz czas – możemy kilkukrotnie powtarzać badanie bez konieczności ponownego stawiania się w placówce.
Do Poradni Leczenia Zaburzeń Oddychania w Trakcie Snu w Centrum Medycznym iMed24 zwraca się coraz więcej pacjentów, którzy nie mają oczywistych objawów. Kołatanie w klatce piersiowej w nocy i z rana, problemy z pamięcią, ogólne gorsze samopoczucie, zmęczenie – to tylko kilka niepokojących symptomów, które mogą wskazywać na występowanie bezdechu sennego, jednak dla wielu osób są niezrozumiałe. Zwracanie uwagi na nieoczywiste objawy to bardzo dobra tendencja wśród pacjentów – tym bardziej tych, którzy cierpią na cukrzycę, nadwagę i otyłość, palą tytoń lub inne wyroby tytoniowe na co dzień.
Nieleczony bezdech senny może prowadzić do znacznie cięższych powikłań i chorób, w tym zawału serca, udaru mózgu czy zaburzeń sprawności kognitywnej. Bezdechu nie leczy się jednak farmakoterapią – w większości przypadków „lekiem” jest zmiana stylu życia i zdrowsze wybory na co dzień. Dlatego też tak ważna jest sprawna i efektywna diagnostyka, by móc od razu przystąpić do działania.