Biura i korporacje przechodzą na pracę zdalną

Biurowiec przy ul. Wadowickiej fot. krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie centra biznesowe i biura wdrażają wzmożoną dezynfekcję obiektów, w których na co dzień pracują. Firmy kontrolują stan zdrowia swoich pracowników, wprowadzają kwarantannę dla przybyłych z zagranicy, rezygnują z wyjazdów służbowych, narad, szkoleń oraz wprowadzają pracę zdalną.


Największe kompleksy biurowe w Krakowie stosują się do wytycznych wyznaczonych przez Główny Inspektorat Sanitarny, aby ograniczyć do minimum rozprzestrzenianie się epidemii.

Dezynfekowanie toalet, klamek, poręczy, wind i innych punktów stykowych to podstawowa działalność podejmowana przez zarządców krakowskich biurowców. Równie powszechna jest praktyka przeprowadzania kampanii informacyjnej dotyczącej odpowiedniego mycia rąk.

Barbara Wityńska-Słącz z zespołu Krakowskiego Parku Technologicznego informuje, że firmy sprzątające oraz ochrona pełniąca dyżury w KPT na bieżąco kontroluje stan zdrowia personelu. – W celach edukacyjnych i profilaktycznych wykorzystane zostaną również wszystkie wyświetlacze dostępne w budynku.

– Równocześnie wstrzymaliśmy w zeszłym tygodniu wszystkie wyjazdy służbowe do krajów z listy podwyższonego ryzyka i wprowadziliśmy obowiązkowy home office dla pracowników powracających z tych miejsc – mówi przedstawicielka KPT. – Ponadto umożliwiliśmy pracę zdalną rodzicom małych dzieci.

Wszystkie wydarzenia do końca tego tygodnia w KPT będą funkcjonować bez zmian, dopiero od przyszłego tygodnia konferencje i spotkania zostaną zawieszone.

Kwarantanna

Właściciel szeregu budynków biurowych w Krakowie, m.in. centrum przy ul. Wielickiej 72 i kompleksu przy ul. Jasnogórskiej także podejmuje wzmożone działania przeciwwirusowe. – Część dużych najemców wprowadziła dla części osób pracę zdalną z domu i obostrzenia związane z dwutygodniową kwarantanną po powrocie z kraju, w którym pojawiły się zakażenia – wyjaśnia Izabela Suchan, rzeczniczka spółki MIX Biura.

– Nie bierzemy pod uwagę tymczasowego zamknięcia siedziby. Od chwili, kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o zagrożeniu, uzupełniliśmy pod dostatek środki higieny osobistej, mydło i stosujemy częstsze dezynfekcje niż dotychczas – dodaje Suchan.

Grupa Buma prowadzi szereg działań zapobiegawczych. W kompleksach biurowych dostępne są płyny antybakteryjne. Elementy kontroli dostępu, pochwyty itp. poddawane są dezynfekcji kilka razy w ciągu dnia. Podróże służbowe zastąpiono telekonferencjami, a dla osób wracających z zagranicy wprowadzono kwarantannę. Poza tym pracownicy mogą pracować z domu.

Separcja

Zarządca Enterprise Park Kraków mówi nam, że przede wszystkim wprowadzili regularne dezynfekcje w obiekcie. – Działania te wprowadziliśmy w porozumieniu z naszymi najemcami i będziemy je kontynuować do odwołania – informuje Andrzej Borówka z zarządu.

– Ponadto nasi najemcy wykonują pracę w systemie „home office”. Jesteśmy przygotowani również na wprowadzenie działania w ramach tzw. „zoneing”. Polega ono na odseparowaniu pracowników danego najemcy od możliwości wejścia do innych budynków w kompleksie poprzez odebranie dostępów w systemie kontroli – dodaje Borówka.

Firma Globalworth, właściciel Centrum Biurowego Lubicz czy inwestycji Podium Park ustawił w lobby i toaletach dodatkowe stacje do dezynfekcji rąk. – W przypadku naszych krakowskich budynków biurowych obecnie nie planujemy ich zamykania ani konieczności kwarantann – mówi Paweł Słupski, rzecznik firmy.

Zdarzają się jednak firmy, które całkowicie zamykają swoje biura. Takim przykładem jest spółka Brainly. – Wszystkie biura Brainly zarówno w Krakowie, jak i w Nowym Jorku, czy Barcelonie będą od przyszłego tygodnia zamknięte. Będziemy pracować z domu – informuje Jakub Piwnik, przedstawiciel firmy.

Telekomunikacja

Kompleks biurowy Bonarka for Business liczy osiem budynków o łącznej powierzchni 75 tys. mkw., więc bardzo poważnie traktują zagrożenia spowodowane nowym wirusem. – Jesteśmy świadomi faktu, że wirus przenosi się z osoby na osobę i średnio jedna zainfekowana osoba, zaraża od dwóch do trzech kolejnych – tłumaczy nam zarządca. – Odwołano wszystkie wydarzenia, jakie zaplanowano w marcu na terenie B4B.

Allegro mające swoje biura w Krakowie dla osób, które wracają z krajów dotkniętych chorobą, uruchomiło specjalny adres email, poprzez który – jeszcze przed powrotem do pracy – dostają indywidualne instrukcje, jak postępować. – Obecnie prosimy je o pracę z domu przez 14 dni po powrocie – mówi Michał Bonarowski, rzecznik prasowy firmy. – Zalecamy wideokonferencje lub odwoływanie spotkań.

Krakowska siedziba ING Banku Śląskiego informuje, że w przypadku zagrożeń i braku możliwości pracy w dotychczasowej lokalizacji przestawią się na pracę zdalną lub będą korzystać z lokalizacji zapasowych. – Podjęliśmy decyzję o rezygnacji z zebrań, narad, szkoleń pracowników – dodaje Piotr Utrata, przedstawiciel banku.

Kontakt fizyczny

– Firma pracuje normalnie – mówi Marek Wiśniewski, dyrektor ds. PR Comarchu. – Odwołaliśmy udział pracowników w zagranicznych konferencjach do końca czerwca. Kontakty z klientami odbywają się głównie przy użyciu zdalnych metod komunikacji.

Jedno z największych krakowskich kompleksów biurowych przy al. Jana Pawła II będące własnością producenta tytoniu, Philip Morris, powołało specjalny zespół monitorujący bieżącą sytuację na świecie. Adam Suchanek, rzecznik firmy, wyjaśnia, że ograniczyli wizyty gości w biurach, zarekomendowali pracę zdalną i zadbali o higienę.

– W fabryce wprowadziliśmy wzmożone pranie ubrań pracowników, a także minimalizujemy kontakty fizyczne – unikanie podawania dłoni i zachowanie odpowiedniego dystansu – mówi Suchanek. – Przygotowaliśmy także specjalnie dezynfekowane pomieszczenia dla kierowców przyjeżdżających do fabryki.


comments powered by Disqus