Boisko przy VIII LO zyska oświetlenie. Pomocne okazały się pieniądze z funduszu dla uchodźców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
VIII Liceum Ogólnokształcące chce wybudować oświetlenie boiska sportowego. Pomogą w tym pieniądze z Funduszu Pomocy dla uchodźców z Ukrainy.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał zarządzenie w sprawie zmian w budżecie na 2024 rok. W dokumencie kwota 600 tys. zł została przeznaczona na budowę oświetlenia boiska sportowego przy VIII Liceum Ogólnokształcącym. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Miejscy urzędnicy przekonują, że nie ma w tym nic dziwnego.

Istnieje możliwość sfinansowania z Funduszu Pomocy wydatków, dotyczących uczniów, będących obywatelami Ukrainy – zapewnia Katarzyna Misiewicz z biura prasowego krakowskiego magistratu. A ci uczęszczają do VIII LO. Łącznie w szkole jest 822 uczniów, z czego 18 pochodzi z Ukrainy.

Urzędnicy poinformowali nas, że pieniądze były już w planie finansowym VIII LO na ubiegły rok, jednak nie rozstrzygnięto przetargu na budowę oświetlenia, dlatego kwota 600 tys. złotych została zwrócona na rachunek bankowy miasta.

Przedstawiciele szkoły precyzują, że postępowanie z różnych przyczyn trzeba było unieważnić. – Zostały wykonane projekty, uzgodnienia z konserwatorem zabytków, ale okazało się, że jest potrzebny jeszcze nadzór archeologiczny i nie zdążyliśmy z pozwoleniem na budowę. Niewykorzystaną kwotę zwróciliśmy do gminy i teraz wystąpiliśmy z wnioskiem o te pieniądze, żeby móc kontynuować inwestycję – twierdzą w VIII LO.

Obecnie boisko nie ma oświetlenia, a jest ono niezbędne, by prowadzić na nim zajęcia, szczególnie jesienią i zimą. – Szacujemy, że inwestycja powinna zamknąć się w kwocie 670 tysięcy złotych. Zamontowane mają być lampy typu LED na sześciu słupach o wysokości 12 metrów. Na każdym słupie będą po trzy lampy: z możliwością dalszej rozbudowy – kwitują przedstawiciele szkoły.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki