Browar wraca do Krakowa

fot. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po 14 latach przerwy w produkcji piwa, Browar Lubicz odzyska pierwotną funkcję. Regionalnych trunków będzie można spróbować w restauracji już na przełomie drugiego i trzeciego kwartału tego roku.

Restauracja będzie ulokowana w trzypoziomowym budynku dawnej Słodowni przy ulicy Lubicz 17J, a także w piwnicy pod znajdującym się obok budynkiem B, gdzie za szybą będzie widoczna Fermentownia i Leżakownia. Na 1300 m.kw. zostanie utworzonych pięć różniących się od siebie tematycznych sal. Każda z nich będzie posiadała swoją nazwę i wystrój, nawiązujący do procesów produkcji piwa. Browar będzie jednym z większych tego typu obiektów powstających w Polsce.

Ogródek z XIX-wieczną maszyną

Obiekt będzie posiadał również salę konferencyjno-bankietową, przeznaczoną na wynajem, a także ogródek, który będzie czynny niezależnie od pory roku.

– Obecnie powstaje konstrukcja ogrodu o metrażu 140 m.kw., który będzie czynny przez cały rok. W najbliższym czasie zostanie on zadaszony, jednak w lecie będzie można korzystać z otwartej przestrzeni. Na terenie ogródka znajduje się już historyczna XIX-wieczna maszyna, która była wykorzystywana do XX w. Służyła ona kiedyś co zaciskania obręczy wokół beczek – wyjaśnia Łukasz Klimasiński, prezes zarządu Browar Lubicz.

Parownia dla palących

Na terenie Słodowni znajdą się worki ze słodem, ułożone do samego sufitu i podświetlone od góry. Oprócz Słodowni i Leżakowni, w której przechowuje się piwa, do dyspozycji gości przeznaczona będzie również Parownia.  W tym pomieszczeniu znajdować się będzie wytwornica pary oraz zbiornik z gorącą wodą. Na sali ustawiony zostanie osobny bar, to jedyne pomieszczenie przeznaczone dla palaczy.  Łącznie w Browarze Lubicz produkowanych będzie 11 gatunków piwa, które jak tłumaczy Łukasz Klimasiński zachowają swoje historyczne nazwy.

– Będziemy wytwarzać 11 gatunków piwa, ale na razie nie możemy zdradzić szczegółów. Mamy swoje receptury, które nawiązują do tradycji. Odszukaliśmy, jak nazywały się gatunki piwa wytwarzane tutaj w XIX wieku. Przy wejściu do Browaru stanie Warzelnia, temu czemu mieszkańcy z naprzeciwka będą mieli możliwość zobaczenia z okna, jak wygląda proces warzenia piwa – tłumaczy.

Średnia cena piwa, które będzie można wypić na terenie Browaru Lubicz ma wynosić około 10 złotych. Będzie ono produkowane na miejscu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus