Budowa Cogiteonu. W planach ogród na dachu, park i pompa ciepła [VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Budowa siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w krakowskich Czyżynach trwa od roku. Jak obecnie wyglądają postępy prac?

– Aktualnie realizowany jest poziom minus jeden, na którym znajdować się będą kluczowe pomieszczenia centrum – od strefy obsługi zwiedzających, przez sale wystawowe, laboratoria i pracownie, magazyny, a na parkingu podziemnym i pomieszczeniach technicznych kończąc – informuje Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Cogiteonu.

Na wyższych piętrach powstaną zaś: Akademia Dzieci, restauracja, dwie sale konferencyjne oraz część administracyjna.

Nowocześnie i zielono

To jeszcze nie koniec. W Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon będą zastosowane innowacyjne rozwiązania, takie jak zbiornik wód opadowych, pompa ciepła czy zbiornik lodu. Obok obiektu spory park.

– Na całym obszarze będzie 296 drzew. Architekci starali się stworzyć harmonijny i spójny projekt. Dobierali różne nieinwazyjne gatunki roślin, a całość komponowali tak, aby stworzyć możliwie naturalny i atrakcyjny krajobraz – mówi Piotr Koziarz, rzecznik prasowy Cogiteonu.

Drzewa, które trafią do parku, będą miały ponad 5 metrów wysokości. Wśród nich znajdą się: graby pospolite, dęby szypułkowe oraz brzozy omszone. Nie zabraknie też drzew owocowych, a na dachu budynku pojawi się ogród.

W Cogiteonie będzie nie tylko zielono, ale też nowocześnie. A to zasługa pompy ciepła i zbiornika lodu. Powstanie także zbiornik wód opadowych, dzięki czemu deszczówka będzie wykorzystywana do podlewania roślin.

Postępy prac oraz plany zagospodarowania obiektu można zobaczyć na poniższym filmie.