Budowa linii do Górki Narodowej. Część ekranów będzie szklana

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W rejonie pętli Krowodrza Górka uda się zamienić betonowe panele ekranów akustycznych na szklane – takie są ustalenia z mieszkańcami bloków w sąsiedztwie budowanej linii tramwajowej na Górkę Narodową.

Kilka tygodni temu montaż paneli ekranów akustycznych wywołał wśród mieszkańców ogromne kontrowersje. Oburzenie było tym większe, że wykonawca ustawił wysoki mur z betonowych płyt, a nie z przezroczystych czy – w ostateczności – zielonych paneli.

Urzędnicy odpowiadali, że budowa ekranów wynika z zapisów decyzji środowiskowej i decyzji ZRID. Dokumenty precyzują nie tylko lokalizację ekranów czy ich wysokość, ale też to, czy mają to być ekrany pełne, pochłaniające, czy szklane – odbijające. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Część do wymiany

Pod koniec minionego tygodnia odbyło się spotkanie z mieszkańcami bloku zlokalizowanego w sąsiedztwie przebudowanej pętli Krowodrza Górka. – Ustaliliśmy, że ekran zmieni się tam z betonowego na szklany. Zostanie pół metra betonowej podbudowy i jeden metrowy segment, by tam, gdzie ekran się najbardziej brudzi, szkło nie generowało dodatkowych problemów z utrzymaniem. Kolejne 4,5 metra to już ekran szklany – zapowiada radny miejski Jakub Kosek.

W pozostałych miejscach ekrany mają pozostać w wersji przewidzianej w projekcie. Pełne ściany są przewidziane m.in. w rejonie ul. Nad Sudołem czy przy budynku przy Górnickiego 13G. Ekrany przezroczyste znajdą się natomiast przy Siewnej 30a i 30b.

Szklane panele mają też zostać wykorzystane na skrzyżowaniu z ul. Bratysławską, po stronie "Domu Wschodzącego Słońca". To zdjęcia z tego rejonu w pierwszej kolejności zaczęły krążyć w internecie, wywołując oburzenie wśród mieszkańców – zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że betonowy mur pojawił się w miejscu, które nie zostało radykalnie rozbudowane w porównaniu ze stanem sprzed inwestycji: do skrzyżowania jest co prawda doprowadzona nowa droga, ale będzie ona drogą techniczną dla służb. Nie ma jeszcze oficjalnej informacji, czy po przeciwnej stronie skrzyżowania, bliżej ul. Wybickiego, również uda się zamienić część paneli na szklane.

Część do poprawy

Jak mówi radny Kosek, betonowe ekrany, które wywołały niedawno burzę, nie zostały wykonane w pełni zgodnie z projektem. Zewnętrzna ściana, która jest widoczna od strony budynków, nie powinna straszyć szarą betonową powierzchnią – tam, gdzie pełne ekrany pozostają, wykonawca ma sprawić, by od tej strony zyskały lepszy wygląd. Jest też brana pod uwagę zamiana paneli na zielone ekrany pochłaniające.

Kontrowersje budzą jeszcze m.in. ekrany w rejonie bloku przy ul. Pachońskiego 16, gdzie mieszkańcy starają się jeszcze o zmianę, by uniknąć betonowej ściany blisko budynku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały