Budżet obywatelski 2021. „To bardzo dobra oferta i warto z niej skorzystać” [Rozmowa]

Przy Zalewie Bagry powstaje właśnie tężnia dzięki środkom BO fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Większa kwota i możliwość realizacji bardziej rozbudowanych projektów – to najważniejsze nowości w tegorocznym budżecie obywatelskim. Rozmawiamy o nim z Angeliką Kuczaj z Rady Budżetu Obywatelskiego.

Jakub Drath, LoveKraków.pl: Od poniedziałku można już zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego. Czym tegoroczna edycja różni się od poprzednich?

Angelika Kuczaj, radna Rady Dzielnicy X, współprzewodnicząca Rady Budżetu Obywatelskiego: Podstawowa różnica jest taka, że poprzednio mogliśmy zgłaszać tylko te projekty, które można  realizować w cyklu jednorocznym, a teraz jest to cykl dwuletni.

Czyli w praktyce: zgłaszamy w tym roku, a realizacja następuje w przyszłym lub kolejnym.

Tak. Standardowo projekty zgłaszane w danym roku są realizowane w roku kolejnym. Teraz ten okres będzie mógł być wydłużony, co jest istotne zwłaszcza w przypadku większych projektów inwestycyjnych, gdzie potrzebne jest przygotowanie dokumentacji, a dopiero później można rozpocząć realizację. Myślę, że to bardzo dobra oferta dla mieszkańców.

Jakie kwoty tym razem będą przeznaczone na BO?

Suma środków na zadania Budżetu Obywatelskiego co roku jest wyższa niż w roku poprzednim. Zgodnie z ustawą jest to pół procenta budżetu miasta.  W obecnej edycji jest to kwota 35 milionów złotych. Z tego 7 milionów zostało przeznaczone na projekty ogólnomiejskie, a aż 28 milionów na dzielnicowe. Dla przykładu dzielnica Dębniki ma do wydania 2 miliony 94 tysiące. Maksymalna kwota na projekty ogólnomiejskie to 1,4 miliona złotych, a każda z 18 dzielnic miasta ma do dyspozycji kwotę powyżej miliona złotych. To bardzo duże kwoty, które są najlepszą zachętą do wzięcia udziału w budżecie obywatelskim i zgłoszenia projektu. Myślę, ze to bardzo dobra oferta i naprawdę warto z niej skorzystać. Kraków ma do tej pory 96 procent zrealizowanych projektów, co plasuje nas w czołówce pośród innych miast.

Nowością jest też próba związana ze szkolnym budżetem obywatelskim.

Tak, miasto zdecydowało się na razie na pilotażowy program, który ma sprawdzić, czy ten pomysł spotka się z zainteresowaniem.

Jaki jest harmonogram tegorocznej edycji? Co nas czeka i kiedy?

Projekty możemy składać do 14 maja. Ich weryfikacja potrwa aż do 6 sierpnia – jednostki miejskie będą weryfikowały, czy projekt spełnia kryteria, czy jest ogólnodostępny, czy jest możliwy do realizacji w ciągu dwóch lat, czy jest zgodny z polityką miasta. Po 16 sierpnia będzie czas na składanie protestów i 15 września zostanie ogłoszona ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie. Głosujemy od 1 do 10 października, a 29 października ogłoszone zostaną wyniki.

Czy w tym roku projektodawcy mogą liczyć na jakąś formę pomocy podczas przygotowywania projektów?

Tak, trwają webinaria organizowane w formie zdalnej. Tam mieszkańcy mogą spotkać się z przedstawicielami jednostek miejskich, zapytać, poprosić o poradę, np. o sprawdzenie, czy grunty, na których chcą realizować projekt należą do miasta,  ile kosztuje wykonanie danego rodzaju prac. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie budżetu obywatelskiego. Zachęcam mieszkańców do składania projektów i zaangażowanie w proces partycypacji.