O korzyściach płynących z udziału w budżecie obywatelskim oraz o tym, jak to zrobić, rozmawiamy z Angeliką Kuczaj z Rady Budżetu Obywatelskiego.
Do niedzieli trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. Dlaczego, Pani zdaniem, warto wziąć w nim udział?
Angelika Kuczaj, radna Rady Dzielnicy X, współprzewodnicząca Rady Budżetu Obywatelskiego: Warto, jak co roku. Mamy 35 milionów złotych do rozdysponowania i to mieszkańcy zadecydują, co za te środki zostanie w mieście zrealizowane. To bardzo istotne, żeby mieszkańcy czuli, że mogą podjąć decyzje. Głosowanie w BO daje szanse na zmiany w dzielnicy – w przypadku projektów dzielnicowych i w mieście – w przypadku projektów ogólnomiejskich. Poza tym, budżet obywatelski to nie są tylko pieniądze i zadania. To jest też wielka akcja edukacyjna: mieszkańcy uczą się , jak funkcjonuje miasto, jakie należy spełnić formalności, aby dane zadanie mogło zostać zrealizowane. Często potrzebne są zgody jednostek zewnętrznych np. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Kraków to historyczne, zabytkowe miasto, należy w nim przestrzegać pewnych reguł wynikających z Parku Kulturowego, który zapewnia zachowanie zabytków i krajobrazu kulturowego. O tej funkcji edukacyjnej zapominamy, a ona jest bardzo istotna.
Dla wielu osób wciąż dużym zaskoczeniem jest to, że może zagłosować każda osoba mieszkająca w Krakowie.
Tak, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, nie trzeba być zameldowanym w Krakowie. W związku z ustawą budżet obywatelski traktuje się jako specjalną formę konsultacji społecznych. W związku z tym w konsultacjach społecznych każdy mieszkaniec może oddać głos – niezależnie od tego, czy ma 3 latka, 75 czy 100 lat. Budżet Obywatelski jest dla każdego mieszkańca.
A więc dla najmłodszych to jeszcze dodatkowy aspekt edukacji.
Jak najbardziej. Dzieciaki mogą wziąć udział w budżecie obywatelskim, zresztą w wielu szkołach są aktywiści, którzy zbierają głosy, więc najmłodsi nie są pozbawieni wiedzy w tym temacie.
Głosowała Pani przez internet, czy na papierze?
Głosowałam przez internet, bo dla mnie to najwygodniejsza forma. Ale wspieramy też głosowanie papierowe, które jest ciągle bardzo popularne. Powodów jest wiele: mamy osoby wykluczone cyfrowo, osoby starsze, które nie mają dostępu do sprzętu. Czasem się zdarza, że np. małżeństwo ma jeden adres mailowy i jeden numer komórkowy, więc przez internet mogliby oddać tylko jeden głos. Inni po prostu wolą formę „papierową „. dlatego bardzo istotne jest, żeby utrzymać również to głosowanie tradycyjne.
Co takie osoby powinny zrobić, żeby oddać głos?
Powinny sprawdzić na stronie budżetu obywatelskiego listę punktów, gdzie można zagłosować. Punkty do głosowania rozłożone są po całym mieście. Są we wszystkich siedzibach dzielnic, ale też w domach kultury czy bibliotekach. Pełna lista jest dostępna na stronie budzet.krakow.pl. W mieście odbywają się różne pikniki i podczas ich trwania można oddać głos w mobilnych punktach.
Co stanie się po 10 października, kiedy głosowanie zostanie zamknięte?
Do niedzieli głosujemy, następnie jest czas na to, żeby miasto zliczyło głosy i wpisało do systemu głosy oddane w formie papierowej. 29 października zostaną ogłoszone zwycięskie zadania, a 15 listopada projekty zostaną zatwierdzone do realizacji.