Trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. Nie czekaj, zagłosuj teraz

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przypadku żadnego innego głosowania nie mamy aż tak bezpośredniego wpływu na to, jak zmieni się nasza okolica. Od 1 do 10 października krakowianie mogą wybierać spośród prawie 600 zgłoszonych projektów dzielnicowych i ogólnomiejskich.

Tegoroczna edycja jest rekordowa. Mieszkańcy Krakowa swoimi głosami rozdysponują aż 35 milionów złotych. Siedem milionów z tej puli zostanie przeznaczone na zadania ogólnomiejskie, a aż 28 milionów na zadania dzielnicowe. Tych pierwszych jest 99, tych drugich 497.

Duża część projektów dotyczy zieleni i środowiska – takich pomysłów jest aż 169. 102 projekty dotyczą infrastruktury, a 91– kultury.

Wszystkie projekty poddane pod głosowane można sprawdzić tutaj: https://budzet.krakow.pl/projekty2021

Każdy może

Co bardzo ważne, swój głos może oddać każdy mieszkaniec Krakowa. Każdy! Nie trzeba być zameldowanym i nie trzeba mieć ukończonych 18 lat. Oprócz samego decydowania o wyborze projektów, dla dzieci i młodzieży jest to więc być dobra lekcja zaangażowania w funkcjonowanie miasta.

Online i na papierze

Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na oddanie głosu jest skorzystanie z internetowego formularza dostępnego na stronie https://budzet.krakow.pl/. Po prawej stronie znajdziemy tam przyciski pozwalające się zalogować (jeśli już kiedyś głosowaliśmy) lub założyć nowe konto, jeśli robimy to po raz pierwszy.

Można również skorzystać z wielu punktów do głosowania. To m.in. siedziby rad dzielnic, biblioteki czy domy kultury, ale też punkty organizowane w konkretnych dniach, np. przy kościołach. Zdecydowana większość tych miejsc jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Pełną listę oraz dni i godziny otwarcia można sprawdzić TUTAJ.

Niezależnie od tego, czy głosujemy przez internet czy na papierze, musimy wybrać trzy projekty ogólnomiejskie oraz trzy projekty z dzielnicy, w której mieszkamy, przypisując im odpowiednio 3, 2 i 1 punkt.

Realna zmiana

Nie ma lepszej reklamy budżetu obywatelskiego, niż zrealizowane projekty. Po poprzednich edycjach nie ma już praktycznie rejonu miasta, gdzie nie byłoby widać efektów BO, czy to w postaci nasadzeń, skwerów, placów zabaw, wyremontowanych chodników czy nowych książek w bibliotekach. Z wcześniejszych edycji zrealizowanych zostało ponad 90 procent projektów, projekty wybrane w roku 2020 są jeszcze w trakcie realizacji.

Strażacy z komendy miejskiej dostali nowy sprzęt za ponad 400 tys. zł. Straż miejska ma nowe fotopułapki pozwalające walczyć z dzikimi wysypiskami śmieci. Na Grzegórzkach zamontowano budki dla ptaków. W kilku punktach miasta pojawiły się nowe ławki, kosze i latarnie, wyremontowano fragmenty chodników, wykonano wiele nasadzeń drzew. To tylko pojedyncze przykłady projektów realizowanych w ciągu minionego roku. Z każdym rokiem lista się wydłuża.

Nie czekaj

Głosowanie trwa do 10 października, ale lepiej nie czekać do ostatniego dnia, by nie zapomnieć i nie przegapić terminu. Wejdź już teraz na https://budzet.krakow.pl/ i zdecyduj, jak chcesz zmieniać miasto.

News will be here