Centrum pomocy w galerii Plaza kończy działalność. Jest zgoda na wyburzenie obiektu

fot. Strabag

Centrum Pomocy Ukrainie, czyli miejsce tymczasowego schronienia prowadzone w nieczynnej galerii handlowej Plaza przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, zostało zamknięte z końcem lipca.

W obliczu wojny w Ukrainie deweloper Strabag Real Estate bardzo szybko podjął decyzję o przekazaniu części budynku Plazy, o powierzchni ponad pięciu tysięcy metrów kwadratowych na potrzeby tymczasowych noclegów dla osób uciekających do Polski. Galeria wymagała przeprowadzenia prac adaptacyjnych, zanim uruchomiono w niej centrum pomocy uchodźcom.

Bardzo szybka adaptacja dawnej galerii

Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej Strabag Real Estate w Polsce mówi, że firma od początku zdawała sobie sprawę, że duże przestrzenie handlowe to nie jest idealne miejsce do mieszkania na co dzień, ale liczył się czas i dach nad głową.

– Nasi koledzy z firmy budowlanej Strabag pracowali w niezwykłym tempie, aby w przeciągu paru dni nie tylko przygotować pomieszczenia noclegowe, ale stworzyć także kuchnie, pralnie, natryski, toalety i bawialnie dla dzieci. Cieszymy się, że w tym trudnym czasie nasz budynek mógł stać się punktem pomocy doraźnej. W ubiegłym tygodniu wspieraliśmy w przewiezieniu części osób i ich bagaży do nowych lokalizacji. Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w inicjatywy pomocowe prowadzone na terenie Plazy i za naszą zgraną współpracę – podkreśla.

Ponad 2,5 tys. osób znalazło schronienie

– W nieczynnej galerii handlowej schronienie znalazło prawie 2,5 tys. uchodźców, a we wszystkich naszych krakowskich centrach łącznie ponad pięć tysięcy osób. Decyzja o zamknięciu ośrodka w Plazie była podyktowana przede wszystkim troską o komfort uchodźców. Chciałabym serdecznie podziękować firmie deweloperskiej Strabag Real Estate za udostępnienie pomieszczeń w budynku, a spółce budowlanej Sttrabag za przystosowanie powierzchni. Bez ich zaangażowania byłoby nam bardzo trudno w tak krótkim czasie zapewnić schronienie tak bardzo licznej grupie potrzebujących – komentuje Marzena Samek, Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Dodaje, że osoby, które korzystały z noclegów w Plazie zostały przeniesione do pozostałych trzech ośrodków przy ul. Śniadeckich, Kapelanka i na osiedlu Złota Jesień. W każdym z nich mają zapewnione wyżywienie, kontakt z lekarzem i psychologiem, a także pomoc w załatwianiu spraw administracyjnych.

Co dalej z Plazą

Do 31 sierpnia w budynku Plaza w Krakowie działalność kontynuuje Szafa Dobra, wspólna inicjatywa Internationaler Bund Polska, operatora Centrum Wielokulturowego w Krakowie (gdzie można skorzystać ze wsparcia prawnego i psychologicznego) oraz IKEA Kraków, Strabag i Diverse. Szafa Dobra to miejsce, w którym uchodźcy mogą bezpłatnie otrzymać potrzebną odzież oraz inne akcesoria. Do końca wakacji posiłki dla uchodźców na terenie parkingu obiektu wydaje World Central Kitchen.

Wybudowana 20 lat temu galeria handlowa Plaza zakończyła działalność w zeszłym roku, kiedy obiekt opuścili ostatni najemcy. W styczniu 2022 r. deweloper Strabag Real Estate kupił działkę wraz z budynkiem i stawem Dąbskim.

Po zakończeniu działalności tymczasowego centrum pomocy uchodźcom w Plazie, Strabag Real Estate powraca do pierwotnych planów związanych z realizacją inwestycji. Firma zamierza wyburzyć nieczynną galerię i wznieść w jej miejsce nowoczesną zabudowę wielofunkcyjną. Termin rozbiórki nie jest jeszcze znany.

Firma Strabag 22 lipca otrzymała formalne pozwolenie na rozbiórkę obiektu.