Chcą naprawić zdewastowany mural na rondzie Mogilskim

Tak zmieni się mural przy rondzie Mogilskim fot. 101 Murali dla Krakowa
Mural „Farbki” został zniszczony przez wandali pod koniec 2019 roku. Teraz inicjatorzy akcji „101 Murali dla Krakowa" chcą odnowić zdewastowane dzieło.

– Chcielibyśmy naprawić to, co bezprawnie zostało zniszczone i dlatego potrzebujemy teraz państwa pomocy, żeby móc odnowić mural, który przez tak wiele lat cieszył przechodniów ronda Mogilskiego. Chcemy pokazać, że w grupie siła, że możemy to zrobić wspólnie – apelują pomysłodawcy akcji „101 Murali dla Krakowa”.

Mural na nowo

„Farbki” powstały w 2014 roku. Autorem projektu jest Olaf Cirut, który teraz przygotował nowy, zmodyfikowany projekt muralu. Mają się na nim pojawić mieszkańcy Krakowa, którzy dzięki naprawie muralu wspólnie walczą z hejtem i bezmyślnym wandalizmem w przestrzeni publicznej.

Zniszczenie tego muralu stało się częścią jego historii. Sprawmy, aby ta historia skończyła się pozytywnie, a sam mural nadal budził w nas dziecięcą radość i optymizm – mówią przedstawiciele  „101 Murali dla Krakowa”.W internecie trwa już ZBIÓRKA na ten cel. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na oczyszczenie ściany z zabrudzeń, zakup farb elewacyjnych, materiały malarskie, prace malarskie, zabezpieczenie przestrzeni w ich trakcie oraz pokrycie muralu warstwą zabezpieczającą.

W lipcu do „galerii pod gołym niebem” przy rondzie Mogilskim dołączył mural „Wild City”. Ma on zwracać uwagę przechodniów na to, jak różnorodne gatunki dzikich roślin i zwierząt żyją wokół nas. Na malowidle możemy zobaczyć m.in. wilki, rysie, niedźwiedzie, nietoperze czy żubry.

comments powered by Disqus