Czeska firma ma dostarczyć rowery elektryczne na parkingi Park&Ride

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Transportu Publicznego wybrał firmę, która ma dostarczyć 100 rowerów elektrycznych do wypożyczania na parkingach Park&Ride. Czy tak będzie, okaże się po czasie na ewentualne odwołania.

Na wybór wykonawcy trzeba było czekać dość długo. Już na początku maja okazało się, że w podzielonym na trzy części przetargu tylko w części dotyczącej 100 rowerów elektrycznych do wypożyczania na parkingach pojawiły się jakiekolwiek oferty. Nikt nie chciał natomiast dostarczyć puli 250 rowerów elektrycznych i 250 standardowych do wypożyczania długoterminowego. Pisaliśmy o tym więcej tutaj:

Z pętli do pętli

Pula 100 nowych rowerów ma rozszerzyć dostępność usługi, która sprawdza się na parkingu P&R Czerwone Maki. Można tam wypożyczyć rower elektryczny, przy czym do końca dnia trzeba go zwrócić w to samo miejsce. Teraz podobna możliwość ma być dostępna także na parkingach Bieżanów, Kurdwanów i Mały Płaszów.

Złożone zostały trzy oferty: konsorcjum Orange Polska i Roovee, firmy Nextbike Polska i firmy Freebike. Zarząd Transportu Publicznego wybrał najtańszą ofertę, złożoną przez firmę Freebike z Czech, która zaproponowała dostawę za 1,28 mln zł netto (1,82 mln zł brutto), z 45-dniowym terminem i 48-miesięczną gwarancją. Pozostałe oferty zostały odrzucone. – Teraz musimy odczekać 10 dni na ewentualne odwołania. Mamy nadzieję, że w połowie lipca uda nam się podpisać umowę i wtedy wykonawca będzie miał 45 dni na dostarczenie rowerów – mówi nam Sebastian Kowal z ZTP. W praktyce miałoby to oznaczać, że – po sprawdzeniu na miejscu – rowery zostałyby udostępnione użytkownikom w pierwszej połowie września.

Dotychczasowe przetargi dotyczące dostawy rowerów (nie tylko w Krakowie) często wiązały się z odwołaniami, więc w tym przypadku warto jednak poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie.

Możliwe przedłużenie

W trakcie trwania umowy ZTP może podjąć decyzję o wydłużeniu działania aplikacji o cztery lata. To opcja dodatkowa w przetargu i również w tej wersji oferta Freebike była tańsza od konkurencji.

Na razie nie ma konkretów co do ewentualnego powtórzenia przetargu dotyczącego rowerów do długoterminowego wypożyczania.