Cztery nowe kamery za 210 tys. złotych

Kazimierz fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kika dni temu rozstrzygnięty został przetarg na podłączenie i montaż czterech kamer na Kazimierzu.

Urządzenia zostaną zamontowane na rogu ul. Miodowej i Bożego Ciała, Miodowej i Starowiślnej oraz pl. Nowego i Meiselsa, a także przy ul. Szerokiej na skrzyżowaniu z Lewkowa. Na wykonawcę czekał nie tylko sam montaż kamer, ale również stworzenie dokumentacji projektowej i podłączenie ich zarówno do sieci energetycznej, jak i światłowodowej, bo ta technologia jest wiodącą w Krakowie.

Dlaczego miasto decyduje się na tak kosztowne rozwiązania? Tłumaczył to w rozmowie z nami dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Bogdan Klimek.

– Światłowód zapewnia komunikację na odpowiednim poziomie między instytucjami samorządowymi, państwowymi i innymi podmiotami. Nie chodzi tu tylko o przesyłanie video. Nad taką technologią przesyłania danych mamy kontrolę i panujemy nad nią. Nie ma możliwości, aby ktoś się do tego światłowodu wpiął bez naszej wiedzy – mówił w kwietniu urzędnik.

Same kamery muszą być najwyższej jakości i pracować niezależnie od pory dnia i roku. Urządzenia muszą być sprawne przy w temperaturach od - 40 stopni do + 50.

Miasto miało na ten cel 300 tys. zł, jednak wykonawca złożył ofertę na nieco ponad 210 tys. złotych. 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto