„Dama z gronostajem” wraca do domu [ZDJĘCIA]

fot. PS
Dziś pod siedzibę Muzeum Czartoryskich przyjechał konwój w asyście policji i ambulansu. Dzieło Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem” wróciło do domu.

Do 8 grudnia dzieło było prezentowane w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. W poniedziałek ulicami Krakowa przejechał konwój, który bezpiecznie dowiózł „Damę” na miejsce. Zabezpieczony obraz znajdował się w szarej skrzyni.

Obraz po wielu latach powrócił do Muzeum Czartoryskich, które zwiedzający będą mogli odwiedzać od 20 grudnia 2019 roku.

„Dama z gronostajem” będzie prezentowana na drugim piętrze pałacu. Dzieło Leonarda da Vinci zostanie umieszczone w specjalnej gablocie o głębokości 70 centymetrów. Zgodnie z projektem w sali znajdzie się jeszcze tylko ławka.

Najcenniejsze

Wnętrza sal wystawienniczych w Pałacu Czartoryskich opierają się na kodzie trzech kolorów: bieli, czerni i mosiądzu złotawego. Wszystkie gabloty, szafki czy ławki wykonano z wypolerowanego materiału. Wszystkie eksponaty będą podświetlane w sposób interaktywny – oświetlenie będzie „podążało” za zwiedzającym i kierowało jego uwagę na rzeczy, przy których aktualnie się znajduje.

„Dama z gronostajem” znajduje się w jednej z najcenniejszych kolekcji w Europie – kolekcji Czartoryskich. Znajduje się w niej wiele arcydzieł z dziedziny malarstwa, ale także rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej.

Niebawem będzie je można zobaczyć w 21 salach ekspozycyjnych, na dwóch piętrach wyremontowanego Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich. Na stronie www.bilety.mnk.pl można już kupować bilety wstępu na konkretną datę i godzinę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus