Dawny hotel Cracovia zamieni się w Muzeum Architektury i Designu. Ruszył konkurs na projekt przebudowy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Narodowe wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich w Krakowie ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy dawnego hotelu Cracovia. W modernistycznym budynku mieścić ma się Muzeum Architektury i Designu.

Hotel Cracovia, zaprojektowany przez wybitnego architekta XX wieku Witolda Cęckiewicza, wraz z działką stał się własnością Muzeum Narodowego w 2016 roku. Już wtedy planowano utworzenie w nim oddziału poświęconego architekturze i designowi.

– Hotel został zakupiony kilka lat temu przez ministerstwo kultury dla Muzeum Narodowego w Krakowie i zgodnie z naszymi planami będzie się tam mieścił oddział poświęcony architekturze i designowi. W szerszym aspekcie chcemy, żeby to była nowoczesna instytucja, interaktywna, wielowymiarowa, wielofunkcyjna, obejmująca bardzo nowoczesne rozumienie przemysłów kreatywnych w oparciu o punkt wyjścia, jakim jest architektura i design – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Przebudowa hotelu Cracovia coraz bliżej

We wtorek, 18 kwietnia, został ogłoszony konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy dawnego hotelu Cracovia. Ze względu na zły stan techniczny budynek wymaga daleko idącej modernizacji oraz adaptacji.

– Koncepcja tego oddziału to jest coś bardzo skomplikowanego i nowoczesnego, a jednocześnie musi uwzględniać prawa autorskie dotyczące zabytkowego częściowo budynku i wymogi konserwatorskie. W tej chwili, po kilku latach, udało się to wszystko połączyć ze sobą i możemy ogłosić w oparciu o określone założenia funkcjonalne konkurs architektoniczny we współpracy z najlepszymi instytucjami, które zajmują się w Polsce architekturą – wyjaśnił Piotr Gliński.

Dwuetapowy konkurs na koncepcję architektoniczną „Przebudowy dawnego hotelu Cracovia do funkcji instytucji kultury: Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych" zostanie rozstrzygnięty w listopadzie 2023 roku.

– Konkurs został ogłoszony z wykorzystaniem najwyższych możliwych standardów. Jest to konkurs dwuetapowy. Powstaną makiety, propozycje uczestników zostaną wykonane w formie trójwymiarowej. Konkurs ma terminy adekwatne do skali zamierzenia. Składanie wniosków jest do 10 maja 2023 roku, a laureatów poznamy 17 listopada – zapowiedział Marek Kaszyński, prezes krakowskiego oddziału SARP.

W jury pod przewodnictwem architekta Bolesława Stelmacha zasiądą: Zbigniew Maćków, Marcin Brataniec, Wiesław Sawa, Przemo Łukasik, Piotr Walkowiak, Bohdan „Biś” Lisowski. Pula nagród wynosi 320 tys. zł.

Ikona architektury

Budynek dawnego hotelu Cracovia w przyszłości ma stać się nowym oddziałem Muzeum Narodowego poświęconym polskiemu designowi i architekturze XX i XXI wieku. To dziedziny kultury, które nie były dotąd szerzej prezentowane w krajowym muzealnictwie.

– Chcę podkreślić, że dla Muzeum Narodowego to jest kluczowa decyzja, która pozwoli nam rozwinąć działalność na obszarach do tej pory nieobecnych w polskim muzealnictwie, a bardzo dla nas ważnych. Jednocześnie otworzy możliwości przekształcenia całego fragmentu Krakowa skupionego wokół hotelu Cracovia i placu pomiędzy Gmachem Głównym, a przyszłym oddziałem hotelu Cracovia – podkreślił Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, dodając, iż jest to wydarzenie, które wykracza poza inwestycję architektoniczną.

Kiedy zwiedzający będą mogli zobaczyć Muzeum Architektury i Designu mieszczące się w dawnym hotelu Cracovia? – Szacunkowo myślę, że to jest 2027 rok, może 2028 kiedy sfinalizowalibyśmy budowę – powiedział minister kultury Piotr Gliński.

Szef resortu stwierdził, że jest zbyt wcześnie, by mówić o kosztach inwestycji. Zapewnił jednak, że państwo polskie stać na realizację takich projektów.