Abp Marek Jędraszewski na Wawelu o „pomordowanych 13 lat temu pod Smoleńskiem”

fot. Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej

– Tak, jak polskiemu społeczeństwu potrzebna była i jest prawda o Katyniu, tak samo potrzebna jest Polsce, Europie i światu pełna prawda o Smoleńsku – mówił we wtorek na Wawelu abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski we wtorek po południu odprawił w katedrze na Wawelu mszę świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych na czele z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrami rządu oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym prezes Jarosław Kaczyński oraz szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W trakcie kazania hierarcha mówił, że okoliczności zbrodni katyńskiej z 1940 roku muszą być do końca zbadane i wyjaśnione. – My chrześcijanie wiemy o tym dobrze: prawda, nawet najboleśniejsza, wyzwala, łączy, przynosi sprawiedliwość, pokazuje drogę do pojednania – powiedział.

– Tragedia katyńska i walka z tym kłamstwem to doświadczenie ważne dla kolejnych pokoleń Polaków. To część naszej historii, pamięci i tożsamości. To także część historii Europy i świata. To przesłanie dotyczące każdego człowieka i wszystkich narodów – podkreślił abp Marek Jędraszewski. – Zbrodnia katyńska już zawsze będzie przypominać o groźbie zniewolenia i zniszczenia ludzi oraz narodów, o sile kłamstwa. Będzie także świadectwem tego, że ludzie i narody potrafią nawet w najtrudniejszych czasach wybrać wolność i obronić prawdę – dodał.

„Pomordowani 13 lat temu”

– Oddajemy wspólnie hołd pomordowanym, pomódlmy się nad ich grobami. Dziś wiemy, musimy pomodlić się także nad grobami pomordowanymi 13 lat temu pod Smoleńskiem. Stąd nasza dzisiejsza przenajświętsza eucharystia – powiedział metropolita krakowski.

– Nasza dzisiejsza eucharystia to przede wszystkim modlitwa za ofiary tragedii smoleńskiej, za pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę oraz pozostałe 94 osoby, które wtedy oddały życie za Polskę, wolność i aby mogliśmy żyć w prawdzie – dodał arcybiskup.

Później metropolita krakowski mówił, że ta modlitwa jest również „w intencji nas samych”, o gotowość i nieustępliwość w zmaganiu się o prawdę. – Tak, jak polskiemu społeczeństwu potrzebna była i jest prawda o Katyniu, tak samo potrzebna jest Polsce, Europie i światu pełna prawda o Smoleńsku – zaznaczył.