Dla zestresowanych i zmęczonych – zdrowe i bezpieczne napoje antyoksydacyjne

Prof. Włodyka-Bergier koordynuje projekt z ramienia AGH fot. Marianna Cielecka

Produkcja napojów antyoksydacyjnych poprawiających kondycję psychofizyczną człowieka o szerokich właściwościach regeneracyjnych dla organizmu - to zadanie, które realizuje prof. Agnieszka Włodyka-Bergier z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie.

Technologia zaproponowana przez AGH będzie rozwijana w ramach grantu wspólnie z Tymbark-MWS, spółką należącą do Grupy Maspex. System pozwala w bardzo krótkim czasie produkować napoje na bazie wody o doskonałej jakości pod względem składu chemicznego, jak i czystości mikrobiologicznej.

Konsorcjum Tymbark-MWS oraz AGH w Krakowie otrzymało na realizację zadania finansowanie w wysokości blisko 5,5 mln zł w ramach konkursu NUTRITECH Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Napoje antyoksydacyjne. Co to takiego?

Antyoksydanty to przeciwutleniacze, czyli substancje skutecznie spowalniające procesy starzenia organizmu i chroniące go przed szeregiem groźnych chorób. – Naszym celem jest wprowadzenie na rynek napojów antyoksydacyjnych, w których głównym składnikiem aktywnym jest wodór – tłumaczy prof. A. Włodyka-Bergier.

Efektem dotychczasowych prac zespołu z AGH jest technologia, która pozwala
w sposób szybki, i co najistotniejsze skalowalny, przetwarzać wodę nasyconą wodorem o obniżonym potencjale redox. Składnikiem aktywnym w tej wodzie jest wodór, który jest bardzo silnym antyoksydantem.

Zalety napojów antyoksydacyjnych

Regeneracja płuc zniszczonych zanieczyszczonym powietrzem, odnowa organów wewnętrznych zniszczonych chemioterapią, zwiększenie wydolności organizmu, szybsza regeneracja uszkodzonych tkanek, przeciwdziałanie miażdżycy, zmniejszenie objawów stresu - to tylko wybrane udokumentowane korzyści wynikające ze spożywania napojów antyoksydacyjnych. Publikacje naukowe dotyczące biologicznych i medycznych korzyści wynikających z wpływu wodoru na organizm wykazały m.in., że działa on jak środek przeciwzapalny oraz stymuluje metabolizm energetyczny. Wypicie napoju nasyconego wodorem wprowadza organizm w stan odprężenia, a przy regularnym stosowaniu wspomaga regenerację organów i poprawę kondycji psychofizycznej organizmu ludzkiego.

Zapotrzebowanie na rynku spożywczym na tego typu produkty jest ogromne. Konsumenci poszukują produktów, które bez żadnych skutków ubocznych mogą wspierać nasz organizm, przynosząc regenerację i odprężenie. – Zaletą proponowanej przez nas technologii produkcji jest łatwość i szybkość wytwarzania takich napojów. Zależy nam na tym, aby ostatecznie do konsumentów trafił produkt łatwo dostępny i w  przystępnej cenie – mówi prof. A. Włodyka-Bergier.

Jak przyznaje pomysłodawczyni projektu, współpraca z potentatem na rynku produktów spożywczych to ukoronowanie wielu lat pracy i badań nad wodą antyoksydacyjną. – Mamy szansę wspólnie wdrożyć na rynek produkt, po który chętnie będą sięgać osoby młode, pracujące umysłowo, fizycznie, sportowcy, ale także osoby starsze. Prozdrowotne właściwości aktywnego składnika, jakim jest wodór wykazane są w odniesieniu do wszystkich grup wiekowych – podkreśla.