Dni Tischnerowskie. „Solidarność jest wciąż jeszcze przed nami”

Józef Tischner fot. mat. prasowe Dni Tischnerowskich

Tegoroczne Dni Tischnerowskie potrwają od 13 do 15 października. W programie dyskusje, czytanie fragmentów „Etyki solidarności”, wykłady i Otwarte Forum Filozoficzne.

Motywem przewodnim tegorocznych Dni Tischnerowskich jest hasło „Solidarność jest wciąż jeszcze przed nami”. Organizatorzy wydarzenia postanowili pokazać, że idea solidarności jest nie tylko ważną częścią naszej historii, ale i światłem, które może pomóc bardziej sensownie spojrzeć w przyszłość.

– Wychodząc z pandemii oraz związanych z nią ograniczeń i wyrzeczeń, stajemy dziś wobec nowych wyzwań. Ks. Józef Tischner, którego 90. rocznicę urodzin obchodziliśmy w tym roku, był nie tylko kapelanem Solidarności – jego kazania wygłoszone na I Zjeździe NSZZ „Solidarność” weszły w skład oficjalnych dokumentów Związku – był przede wszystkim autorem „Etyki solidarności”, wyjątkowego dzieła, w którym jako jedyny myśliciel starał się dostrzec i odsłonić w ówczesnych doświadczeniach ich niezwykły etyczny sens. Już w wolnej Polsce, na początku lat 90-tych, Tischner pisał, że chwila, w której my Polacy zapomnielibyśmy o solidarności, byłaby chwilą naszego duchowego samobójstwa  – zaznaczają organizatorzy Dni Tischnerowskich.

Dlatego też planowany program został tak przemyślany, aby fenomenowi solidarności przyjrzeć się z różnych perspektyw.

Wykłady, debaty, Jaskinia Filozofów

Inauguracją Dni Tischnerowskich będzie uroczysta msza święta w intencji Józefa Tischnera w Kolegiacie św. Anny, która odbędzie się 13 października o godz. 18.00.

Stałą propozycją Dni jest wykład Colloquia Tischneriana, na który od lat zapraszani są intelektualiści i myśliciele klasy światowej. W roku 2021 wygłosi go prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, niemiecka filozofka, zajmująca się myślą społeczną i religijną, autorka dzieła „Przebaczyć to, co nieprzebaczalne”. Wykład odbędzie się w czwartek w auli Collegium Novum UJ o godz. 11.00.

Prof. Gerl-Falkovitz weźmie także udział w dyskusji „Solidarność kobiet” poświęconej nie tylko roli kobiet w ruchu Solidarności, ale i misji kobiet w praktycznym krzewieniu postawy solidarności (czwartek, godz. 13.00, aula Collegium Novum).

Drugi kluczowy punkt Dni Tischnerowskich to Jaskinia Filozofów, wieczorna debata nad najbardziej istotnymi kwestiami współczesnego świata. W tym roku oprócz gościa głównego udział w niej wezmą prof. Chantal Delsol – francuska filozof polityki i dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu oraz Rocco Butti glione – włoski filozof, prawnik i polityk. Głównym tematem debaty będzie temat solidarności widziany oczami ludzi Zachodu.

W programie znalazły się również dwa panele „pokoleniowe”. W pierwszym z nich wezmą udział polscy profesorowie, którzy przed czterdziestu laty aktywnie, choć w różnych miejscach, uczestniczyli w budowaniu ruchu Solidarności. W drugim będą uczestniczyć przedstawiciele pokolenia młodszego, osoby urodzone około 1980  roku mające w swym dorobku znaczące publikacje dotyczące tematu solidarności.

Adam Woronowicz przeczyta Tischnera

Podczas Dni odbędzie się również lektura „Etyki solidarności”. Wybrane fragmenty przeczyta aktor Adam Woronowicz. Spotkanie odbędzie się w piątek o godz. 17.00 w auli im. ks. J. Tischnera w Collegium Wróblewskiego UJ. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ to właśnie tam przez lata ksiądz Tischner spotykał się na zajęciach ze swoimi studentami.

–  Stały punkt programu to również pokaz dokumentów filmowych prowadzony przez biografa Tischnera i kierownika archiwum IMJT Wojciecha Bonowicza. W tym roku obejmie on nie tylko fragmenty archiwaliów, ale i najnowszy film ubiegłorocznej laureatki Nagrody im. Księdza Józefa Tischnera Mariny Hulii „Wszyscy wszystko zjedli” – zwracają uwagę organizatorzy.

Pokaz odbędzie się w Akademii Sztuk Teatralnych w piątek o godz. 18.30.

Tradycją Dni Tischnerowskich jest wieczorne spotkanie dyskusyjne w ramach Otwartego Forum Filozoficznego OFF Tischner, podczas którego uczestnicy spotkań mogą podzielić się refleksjami związanymi z tematem przewodnim i wziąć udział w dyskusjach moderowanych przez filozofów z IMJT.

Spotkania odbędzie w siedzibie Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Początek o godz. 20.00.

comments powered by Disqus