Do teatru za 350 groszy

Spektakl Najdroższy w Bagateli będzie można zobaczyć za... 350 groszy fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W tym roku w akcji Bilet do teatru za grosze weźmie udział siedem krakowskich teatrów. Sprzedaż biletów (tylko w kasach) rozpocznie się 18 maja. Spektakle będą grane przez cały tydzień.

Inicjatywa jest związana z obchodami Dnia Teatru Publicznego (18 maja). W piątej edycji Biletu do teatru za grosze weźmie udział prawie 100 teatrów z całej Polski. Tego dnia bilety na wybrane spektakle będą kosztować 350 groszy.

Grosze grają rolę

Na liście teatrów nie mogło zabraknąć krakowskich instytucji. I tak spektakle „za grosze” będziemy mogli zobaczyć w Teatrze Stu (Spowiedź chuligana – 18 maja), Operze Krakowskiej (Nakłoń Ucha Twego Panie – pieśń Stanisława Moniuszki – 18 maja), Teatru KTO (Chór sierot – 19 maja), Teatrze Groteska (Skąpiec – 24 maja), Teatrze im. J. Słowackiego (Lalka – 24 maja), Teatrze Ludowym (Mistrz i Małgorzata – 23 maja), Starym Teatrze (Nic – 23 maja) oraz Bagateli (Najdroższy – 22 maja).

Jak informuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, organizowana po raz piaty akcja ma przypomnieć, że „w teatrze grosze grają rolę”.

– Z badań prowadzonych przez ekonomistów Szkoły Głównej Handlowej wynika bowiem, że każde 100 groszy przeznaczone na działalność teatru, przynosi nieco ponad 350 groszy zysku dla regionu, w którym teatr ten pracuje. Chcemy pokazywać „czarno na białym”, że teatr nie jest obciążeniem, że teatr może się opłacać – czytamy na oficjalnej stronie instytutu.

Teatr dla wszystkich

Podczas tegorocznej akcji odbędzie się również pilotażowe badanie, które ma pozwolić odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki są ważne dla odniesienia przez teatr sukcesu. Zostanie przeprowadzone 18 maja i będzie miało formę ankiety dostępnej na stronie www.ocenteatr.pl i na stronach teatrów biorących udział w akcji. Szczegółowe informacje na stronie www.dzienteatrupublicznego.pl.

Pomysł akcji „Bilet do teatru za grosze” powstał w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce świętował 250-lecie istnienia. W majowe wydarzenie zaangażowało się wówczas 100 teatrów publicznych z całego kraju.

– Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów – także, a może przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko lub wcale – informuje na swojej stronie Instytut.

Organizatorami wydarzenia są Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

comments powered by Disqus