Dobry początek roku na lotnisku. Styczeń przyniósł wzrost

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jeśli cały rok będzie taki jak styczeń, na krakowskim lotnisku szykuje się kolejny rekord. W ubiegłym miesiącu przez Kraków Airport przewinęło się 611 613 pasażerów.

To wynik o 89% lepszy niż przed rokiem, a równocześnie – co może nawet istotniejsze – o 20% wyższy niż w roku 2019, który zakończył się rekordowym wynikiem na poziomie 8,4 mln obsłużonych pasażerów.

Co ciekawe, wynik ze stycznia 2020 roku był jeszcze wyższy. Z lotniska skorzystało wówczas 628 906 pasażerów, a więc aż o 23% więcej niż w roku 2019 (510 752). Wówczas jednak nie udało się pobić rekordu rocznego: po dobrych wynikach z pierwszych miesięcy przyszła zapaść związana z epidemią i ograniczeniami w poruszaniu się.

Dopiero w minionym roku udało się wrócić do wysokich statystyk, choć wciąż jeszcze niższych niż w 2019 i poniżej pułapu 8 milionów: Kraków Airport zakończyło rok 2022 z wynikiem 7 394 176 pasażerów, co stanowi 88%  ruchu pasażerskiego z roku 2019.

Wyjazdy na ferie

– Na krakowskim lotnisku styczeń to zawsze miesiąc związany z noworocznymi podróżami, zimowym odpoczynkiem, okresem szkolnych ferii. Wraz z przewoźnikami przygotowaliśmy bogatą ofertę. Na narty będziemy mogli polecieć min. do Włoch, Austrii czy Francji. Tym  pasażerom, którzy marzą o słonecznych miejscach proponujemy Amman, Eljat, Agadir czy pogodną Malagę – komentuje Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Lotnisko przypomina, że w każdej linii lotniczej obowiązują własne zasady pakowania sprzętu sportowego w tym nart, butów narciarskich czy desek snowboardowych. Przed planowaniem podróży samolotem warto skontaktować się z przewoźnikiem, który podpowie jak dobrze spakować i przewieść także zimowy sprzęt.