W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK od kilku lat ma miejsce inicjatywa "Dotknij sztuki", adresowana do osób niewidomych. Instytucja organizuje warsztaty i zajęcia integracyjne. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem multimedialnego przewodnika na smartfony i tablety, który ułatwi dostęp do dzieł sztuki.
MOCAK od kilku lat prowadzi projekt Dotknij sztuki, przeznaczony dla osób niewidomych. W inicjatywę zaangażowana jest również Fundacja Kultura bez Barier oraz Fundacja Siódmy zmysł. – Skupiamy się na pracy z człowiekiem – przyznaje Robert Więckowski, wiceprezes Fundacji Kultura bez Barier. – Sporo jeździmy po kraju i udostępniamy narzędzia, aby osoby niewidzące i niesłyszące miały kontakt ze sztuką. Przyznam, że w muzeach czujemy się najlepiej, bo tu nie trzeba nikogo przekonywać do tego, ze warto zrobić coś takiego – dodaje.
Aplikacja pomoże zrozumieć sztukę
MOCAK współpracuje obecnie z Fundacją Siódmy Zmysł nad wdrożeniem innowacyjnego projektu Open Art – Sztuka współczesna dla wszystkich, który ma na celu stworzenie multimedialnego przewodnika na smartfony i tablety. Umożliwi on dostęp do dzieł sztuki zarówno osobom z dysfunkcjami słuchu i wzroku, jak i osobom bez takich niepełnosprawności.
- To idea mówiąca o potrzebie łączenia tych narzędzi dla osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych – przyznaje Ewelina Czechowicz z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. – Chodzi o nieoddzielanie tych narracji, które tworzą instytucję kultury. Aplikacja będzie posiadała autodeskrypcję, filmy oraz nagrania języka migowego. Jej głównym celem jest przybliżenie sztuki współczesnej wszystkim odbiorcom z dużym naciskiem na integrację tych różnych środowisk.
W przewodniku zostaną udostępnione dzieła sztuki współczesnej ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Muzeum Narodowego w Warszawie.