Droga do Cogiteonu z poślizgiem. Miasto musi się spieszyć

Przygotowania do budowy drogi dojazdowej do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon są opóźnione. Zarząd dróg planował, że w trzecim kwartale będzie miał już projekt i wszystkie pozwolenia, tymczasem wciąż czeka na złożenie wniosku o ZRID.

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki jest już zaawansowana. Według deklaracji z początku roku, nowy obiekt ma być gotowy w pierwszych miesiącach 2023 roku. By mógł funkcjonować, potrzebna jest droga dojazdowa.

Budowa nowego układu drogowego budzi nie mniejsze kontrowersje wśród sąsiadów niż sam Cogiteon. Część mieszkańców obawia się zwiększonego ruchu i tego, że droga ułatwi budowę kolejnych inwestycji w tym rejonie. Zawirowania wokół tych planów wiązały się również z wpisem pola wzlotów dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny do rejestru zabytków. Wpis został uchylony pod koniec października.

Jeszcze nie ma wniosku

– Uzyskanie projektu wraz z niezbędnymi decyzjami administracyjnymi planowane jest w trzecim kwartale tego roku – zapowiadał Zarząd Dróg Miasta Krakowa w styczniu. Trzeci kwartał minął, a przygotowanie dokumentacji jest jeszcze na pierwszym z trzech etapów.

– W chwili obecnej czekamy na wszczęcie postępowania o wydanie decyzji ZRID, co pozwoli nam odebrać i zakończyć etap 1 – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK. Od tego momentu wykonawca będzie miał jeszcze sześć miesięcy na ukończenie zadania.

Gdyby kierować się zapisami projektu budżetu, miasto stawia przed sobą ambitne zadanie. Chce uzyskać ZRID, ogłosić przetarg na wykonanie prac i przeprowadzić je w całości. O ile w ostatecznej wersji budżetu nic się nie zmieni, na ten cel zarezerwuje prawie 12 milionów złotych, z czego połowa to środki własne, a połowa – dofinansowanie zewnętrzne.

Urzędnicy zwracają uwagę, że wyrok sądu administracyjnego w sprawie uchylenia wpisu do rejestru zabytków nie jest jeszcze prawomocny, ale przekonują, że zgodnie z przepisami nie powinno być to przeszkodą w prowadzeniu postępowania o ZRID.

Co z przystankami?

Mieszkańcy Czyżyn liczą też na budowę przystanków autobusowych na ul. Stella-Sawickiego, na wysokości osiedla Avia. Na razie sprawa jest odłożona na bardzo odległy czas, ale ZDMK liczy na jej przyspieszenie. – W WPF mamy zabezpieczone finansowanie na roboty budowlane w roku 2025. Wnioskowaliśmy o zabezpieczanie kwoty w latach wcześniejszych, czyli w 2023 – stwierdza przedstawiciel jednostki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny