Dwa trudne tygodnie na kolei. Jak pojadą pociągi? [INFORMATOR]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W nocy z soboty na niedzielę rozpocznie się zapowiadana operacja wdrożenia nowego systemu sterowania ruchem na stacji Kraków Główny. Będzie się to wiązało ze zmianami w organizacji ruchu pociągów dalekobieżnych i aglomeracyjnych.

Od strony technicznej to będzie rewolucja. Sterowanie ruchem na najważniejszej stacji kolejowej w Krakowie będzie się teraz odbywać nie za pomocą starego, przekaźnikowego systemu, lecz z użyciem nowego, w pełni skomputeryzowanego. Przełoży się to m.in. na sprawniejsze kierowanie ruchem i wzrost poziomu bezpieczeństwa.

Jak tłumaczą PKP Polskie Linie Kolejowe SA, do nowego systemu muszą być włączone 83 rozjazdy, a każdy z nowych elementów będzie przed odbiorem testowany. Cały ten proces zajmie około dwa tygodnie.

– Od kilku miesięcy przygotowujemy się do tego przedsięwzięcia, tak by wiązało się ono z jak najmniejszą uciążliwością dla pasażerów, jednak pewne zmiany w organizacji ruchu m.in. ze względów bezpieczeństwa, muszą być wprowadzone – tłumaczy Piotr Hamarnik z PLK.

Koleje Małopolskie

Zmiany w największym stopniu będą dotyczyć ruchu aglomeracyjnego. Linia SKA1 kursująca między Wieliczką a lotniskiem zostanie rozdzielona na dwie części: pociągi będą kursować z przystanku Kraków Lotnisko do Krakowa Głównego oraz z Krakowa Płaszowa do przystanku Wieliczka Rynek Kopalnia.

Pozostały odcinek, a więc między Krakowem Głównym i Krakowym Płaszowem, będzie można pokonać komunikacją miejską. W tramwajach linii 3 i 50 obowiązuje honorowanie biletów kolejowych. AKTUALIZACJA: Zasady honorowania biletów zostały rozszerzone. Pełen komunikat w tej sprawie jest dostępny na stronie kmkrakow.pl.

Pasażerowie linii SKA2 powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na zmienione godziny odjazdów do i z Krakowa Głównego. Tylko jeden z popołudniowych pociągów zamiast do Krakowa Głównego pojedzie obwodnicą przez Olszę do Krakowa Płaszowa.

Pociągi SKA3 w czterech przypadkach zakończą bieg na stacji Kraków Olsza zamiast w Krakowie Głównym. Większość kursów tej linii będzie mieć zmienione godziny kursowania.

Koleje Małopolskie zapowiadają, że zastępcza komunikacja autobusowa uzupełniająca kursowanie pociągów będzie funkcjonować bez zmian. Skorygowany zostanie rozkład jazdy Autobusowych Linii Dowozowych. – Na każdej linii zostaną przyspieszone wybrane kursy celem dostosowania ich do kursowania pociągów SKA1 – zapowiadają Koleje Małopolskie.

Przewozy Regionalne

Jeśli chodzi o Przewozy Regionalne, zmiany będą dotyczyć pociągów kursujących z Rzeszowa do Katowic i Wodzisławia Śląskiego. Ominą one Kraków Główny małą obwodnicą, przez Olszę.

Natomiast niektóre pociągi jadące od strony Trzebini na odcinku Zabierzów – Kraków Główny obsługiwane będą zastępczą komunikacją autobusową.

PKP Intercity

Zmieniona została trasa również niektórych połączeń dalekobieżnych PKP Intercity. Pociągi łączące Przemyśl ze Świnoujściem pojadą drogą okrężną od Krakowa do Mysłowic, przez Spytkowice z ominięciem stacji Krzeszowice, Trzebinia i Jaworzno Szczakowa. Na odcinku Kraków – Mysłowice kursować będzie autobus komunikacji zastępczej.

Natomiast pociąg nr 3524 do Olsztyna rozpocznie bieg w stacji Kraków Płaszów o godzinie 15:08 i pojedzie drogą okrężną z ominięciem stacji Kraków Główny.

PLK i przewoźnicy zachęcają do tego, by przed podróżą sprawdzić dokładnie dostępne połączenia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus