Dwoje dorosłych i dziecko z podejrzeniem koronawirusa pod obserwacją w krakowskim szpitalu

Kolejne osoby z podejrzeniem koronawirusa w krakowskim szpitalu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Do Szpitala im. Żeromskiego na obserwację trafiło dwoje dorosłych i dziecko, którzy wcześniej przebywali we Włoszech. Istnieje podejrzenie, że mogą być zarażeni koronawirusem.

Informację podała dziś krakowska Gazeta Wyborcza. Jak informuje Wyborcza, Szpital Żeromskiego wciąż czeka na wyniki badań pacjentów. Próbki zostały wysłane do Warszawy, ponieważ jeszcze nie wiadomo, jaki wirus zaatakował znajdujące się w szpitalu osoby.

– Trafiły do nas trzy osoby. Po wstępnych badaniach wykluczyliśmy, aby miały one grypę. Czekamy na wyniki badań na obecność koronawirusa. Powinniśmy je otrzymać jutro po południu. Wtedy będziemy mogli stwierdzić, czy mamy do czynienia z wirusem – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl dyrektor Szpitala im. Żeromskiego, Jerzy Friediger.

Dyrektor placówki zaznacza, że szpital jest gotów do niesienia pomocy. – Przestrzegany wszystkich procedur i zaleceń – zaznacza dyrektor.

Szpital Uniwersytecki też czeka na wyniki

Natomiast w Szpitalu Uniwersyteckim przebywa kobieta, u której również podejrzewa się zarażenie koronawirusem. Wcześniej przebywała w jednym z krajów azjatyckich.

– Nadal nie mamy wyników badań pacjentki – mówi nam Maria Włodkowska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego.

AKTUALIZACJA >>>> Podejrzenie koronawirusa w Krakowie. Są wyniki badań pacjentki Szpitala Uniwersyteckiego

Szpital przy Wrocławskiej zaprzecza

W środę tabloid Super Express poinformował, że w Krakowie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa. Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski zdementował te informacje.

W związku z dzisiejszą wiadomością o koronawirusie, Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie wydał oświadczenie, w którym zaprzecza medialnym doniesieniom.

– Pojawiające się w mediach informacje o potwierdzonym przypadku pacjenta zakażonego koronawirusem są nieprawdziwe. Jednocześnie informujemy, iż w związku z prowadzonymi w Oddziale Chorób Zakaźnych pracami remontowymi, nastąpiło czasowe zaprzestanie udzielania świadczeń zdrowotnych w tym zakresie do dnia 31 maja 2020 roku – czytamy w oświadczeniu.

Małopolska gotowa na koronawirus?

Dominika Łatak, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie w dzisiejszej rozmowie z LoveKraków.pl oceniła, że Małopolska jest gotowa na ewentualne zachorowania.

– Jesteśmy cały czas w kontakcie z wojewodą, z naszymi służbami sanitarnymi, a wszystkie nasze działania koordynuje Główny Inspektorat Sanitarny i ministerstwem zdrowia. Stamtąd mamy wszystkie wytyczne. W Małopolsce nie ma laboratorium, które mogłoby przeprowadzić badania próbki na obecność koronawirusa. Takie badania wykonuje Państwowy Zakład Higieny w Warszawie na zlecenie szpitala. Jeżeli lekarz podejrzewa zarażenie koronawirusem, pobiera próbkę od pacjenta i wysyła ją do PZH, gdzie jest badana, a wyniki przesyłane są do szpitala – powiedziała Dominika Łatak.

comments powered by Disqus