Dworzec Kraków Główny zmienił nazwę [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Największy krakowski dworzec zyskał patrona. Teraz jego pełna nazwa brzmi „Dworzec Kraków Główny im. Józefa Piłsudskiego”.

O nadaniu patrona zdecydowała zarządzająca dworcem spółka PKP SA. Nie jest to pierwszy taki przypadek: na początku 2019 roku dworzec Warszawa Centralna zyskał imię Stanisława Moniuszki, a w listopadzie ubiegłego roku dworzec Warszawa Wschodnia zyskał imię Romana Dmowskiego.

Uroczystość nadania dworcowi patrona odbyła się w przeddzień 86. rocznicy śmierci marszałka. Wcześniej w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski odprawił mszę w intencji Józefa Piłsudskiego i kolejarzy. W uroczystości brali też udział przedstawiciele władz województwa i miasta, spółek kolejowych oraz środowisk patriotycznych.

– Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów, w tym gości zagranicznych, miejsce w Polce, stąd tak istotne jest, aby głównemu dworcowi, będącemu współczesną bramą miasta, patronował jeden z najwybitniejszych Polaków – mówił podczas uroczystości Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

– Dla małopolskich kolejarzy jest to duże święto i duże wyróżnienie, że Dworzec Główny w Krakowie, gdzie dziennie przebywa ponad 15 tysięcy pasażerów, gdzie odprawianych jest dziennie prawie pół tysiąca pociągów, będzie miał patrona w osobie wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego – stwierdził Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Widocznym znakiem nadania patrona będzie mural odsłonięty dziś w holu kasowym, a przedstawiający sylwetkę Józefa Piłsudskiego.

Rosnące znaczenie

Nowy krakowski dworzec został otwarty w 2014 roku, jako część Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego, na które składają się też dworzec autobusowy i przystanki komunikacji miejskiej. – Od tego czasu nastąpił znaczny wzrost liczby pasażerów, pomimo ograniczeń związanych z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi na liniach kolejowych w samym Krakowie i jego okolicach. Zakładamy, że zbliżające się zakończenie tych prac tym bardziej przyczyni się do popularności tego dworca wśród pasażerów – komentuje Maciej Michałowski, dyrektor biura ministra w resorcie infrastruktury.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto