Jaki plac Nowy? Projektanci pokazali swój pomysł [WIZUALIZACJE]

Grafiki pochodzą z prezentacji online fot. facebook.com/Razemwruchu

Podczas poniedziałkowego spotkania online zaprezentowane zostały wstępne założenia nowej koncepcji zagospodarowania placu Nowego na Kazimierzu przygotowanej przez biuro architektoniczne Dakuzo. Zmienić miałoby się niemal wszystko poza samym Okrąglakiem.

Spotkanie to część trwających konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie. Na wcześniejszym etapie zaangażowanie mieszkańców było duże – do projektantów wpłynęło 800 wypełnionych ankiet. Wypełniali je przedstawiciele różnych grup, w tym mieszkańców Kazimierza, mieszkańców innych części miasta czy przedsiębiorców działających w tej okolicy.

To zróżnicowanie przełożyło się na duże rozbieżności oczekiwań – choćby związane z tym, że różne grupy poruszają się w tym rejonie innymi środkami transportu (co również było badane w ankiecie). Były jednak punkty wspólne – wielu respondentów zwracało uwagę, że w obecnej wersji przestrzeń placu Nowego cechuje chaos i nadmiar przypadkowych elementów, stan nawierzchni jest bardzo zły, a brakuje takich podstawowych elementów jak kosze na śmieci czy ogólnodostępne ławki.

Zieleń w miejscu toalety

Odpowiedzią projektantów na różnice pomiędzy oczekiwaniami różnych grup miałaby być wielofunkcyjność placu. W praktyce oznaczałoby to wykorzystanie modułowych, lekkich elementów, które w tym założeniu mogłyby zmieniać swoje miejsce w zależności od potrzeb.

Przykładem mogą być proponowane okrągłe ławki z blokowanymi kółkami, które dodatkowo mają wbudowane donice. To odpowiedź z jednej strony na oczekiwania mieszkańców co do zwiększenia ilości zieleni, a z drugiej – na negatywną ocenę obecnych, ocenianych jako „doklejone” donic.

Jeśli chodzi o zieleń, jedną z większych rewolucji miałoby być wyburzenie obecnego budynku toalety i zastąpienie jej niewielkim terenem zielonym z dużym drzewem. Projektanci argumentowali to tym, że obecnie nie projektuje się toalet w tak eksponowanym miejscu placu, obecny budynek wygląda bardzo źle, a wykorzystanie tego miejsca pozwala ominąć występujący na placu problem z lokalizowanie jakiejkolwiek zieleni w gruncie.

Rozkładany targ

Modułowy charakter miałyby mieć także stoiska handlowe. Mieszkańcy w ankietach pozytywnie wypowiadali się o samej funkcji handlowej – targach staroci, targach śniadaniowych itp., ale nie o obecnych straganach czy budkach.

W założeniu projektantów stoiska byłyby skonstruowane w taki sposób, by można było je łatwo całkowicie schować i rozkładać tylko na czas sprzedaży. Układane byłyby w formie wieloboku wokół Okrąglaka.

Kolejny modułowy element to ogródki gastronomiczne. Projektanci proponują ich ujednoliconą formę, z zadaszeniem. Mogłyby być ustawione albo tuż przy pierzei, albo w odstępie od niej (w zależności od tego, jak ostatecznie zostanie poprowadzony ruch).

Piesi przede wszystkim

Jeśli chodzi o samą infrastrukturę, firma proponuje częściowe zrównanie powierzchni jezdni i chodnika. Częściowe, ponieważ różnice wysokości są zbyt duże i nie da się tam stworzyć całkowicie równego placu – jest to jednak możliwe np. od strony ul. Estery.

Nie ma wątpliwości co do tego, ze koncepcja będzie w dużej mierze wspierać ruch pieszy w tym miejscu. Kwestią do dyskusji pozostaje m.in. to, w jakim kształcie umożliwić ruch samochodów. W zależności od przyjętej wersji, pozbawiona ruchu samochodów będzie albo jezdnia przy placu w ciągu ul. Estery, albo na przedłużeniu ul. Warschauera, w stronę ul. Meiselsa.

Czas na komentarze

Projektanci podkreślali, że to wciąż wstępne założenia, które będą teraz dopracowywane i modyfikowane na podstawie głosów ze strony mieszkańców. Pierwsza okazja ku temu będzie już dziś – o godzinie 17.30 organizowana jest dyskusja online. Później będzie też jeszcze czas na dyżury telefoniczne. Szczegóły są dostępne TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto