Inwestycja przeszkadza protestującym. Cogiteon mimo wszystko powstanie

Cogiteon fot. Mat. prasowe

W środę wydawało się, że budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon zostanie wstrzymana na kilka tygodni. Jednak z pomocą przyszedł minister kultury.

W środę przedstawiciel Komisji Europejskiej interweniował u marszałka Małopolski w sprawie budowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon przy ulicy Bora-Komorowskiego w Krakowie. Reakcja brukselskich urzędników była odpowiedzią na wniosek polskich obywateli, którzy twierdzili, że inwestycja może być prowadzona niezgodnie z prawem.

Jako argument wymieniali, że część obszaru, na którym powstaje budynek, decyzją wojewódzkiej konserwator zabytków znalazł się w rejestrze zabytków. Jednak z tym postanowieniem nie zgadzały się władze wojewódzkiej, miejskie i akademickie, które skierowały odwołania do ministra kultury. Po niespełna dwóch miesiącach konserwator zabytków nadała swojej wcześniejszej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności, co pozwoliło na rozpoczęcie prac związanych z porządkowaniem terenu przyszłego centrum nauki.

Wszystkie chwyty dozwolone

To nie spodobało się osobom, które nie chcą, aby na obszarze między ul. Bora-Komorowskiego i Stella-Sawickiego powstał nowy budynek. Skierowali do ministra kultury wniosek o anulowanie decyzji o rygorze natychmiastowej wykonalności – co jednak zgodnie z prawem nie skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem procesu inwestycyjnego.

W środę przedstawiciele resortu podpisali ostateczną decyzję o wpisie obszaru do rejestru zabytków, a wszystkie odwołania zostały odrzucone (dokumenty zostały dostarczone w czwartek). – To uporządkowało nam sytuację prawną, co do której wątpliwości mieli przedstawiciele Komisji Europejskiej – mówi Piotr Koziarz z Cogiteonu.

– Polskie przepisy budowlane są dość skomplikowane, więc komisarz europejski do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości sugerował wstrzymanie budowy, ale nie zapadła żadna decyzja, że nie możemy dalej kontynuować inwestycji. Żadnych zastrzeżeń nie mieli przedstawiciele powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego – podkreśla Koziarz. Mimo wszystko dyrektor Cogiteonu zdecydował o ograniczeniu prac.

Pracownicy centrum nauki zaznaczają, że nie było mowy o utracie dofinansowania. Unia Europejska do inwestycji dokłada 125 milionów złotych.

Zagrożony układ drogowy

Sprawa ostatecznego wpisu obszaru dawnego pola wzlotów lotniska w Czyżynach nie rozwiązuje wszystkich problemów prawnych. W terenie nowy układ drogowy chce stworzyć Zarząd Dróg Miasta Krakowa, który zamierza przebudować m.in. ulicę Życzkowskiego czy Skarżyńskiego.

– 27 kwietnia złożyliśmy do wydziału architektury wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Teraz ruch po stronie magistrackich urzędników. Najprawdopodobniej z naszego punktu widzenia, wpis do rejestru zabytków nie przeszkodzi w uzyskaniu pozwoleń, ale zobaczymy, czego będzie wymagali jeszcze pracownicy urzędu miasta – zaznacza Michał Pyclik z ZDMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny