Ogród Doświadczeń otwiera kolejny sezon. Wśród nowości rower na linie i 6-metrowa rakieta [ZDJĘCIA]

fot. Piotr Banasik/Muzeum Inżynierii Miejskiej

Czas na nowa odsłonę Ogrodu Doświadczeń. Na mieszkańców i turystów czeka 40 nowych obiektów edukacyjnych, w tym rower na linie czy 6-metrowa rakieta.

Nowy sezon to nowa odsłona Ogrodu Doświadczeń. W oddziale Muzeum Inżynierii Miejskiej dobiegła końca modernizacja w ramach projektu „Zimowy Ogród Doświadczeń”. Jego koszt to prawie 8 mln zł.

Obecnie na ponad 6-hektarowym terenie znajduje się 110 modeli, które uczą poprzez zabawę. Zostały wykonane nowe, bezpieczne nawierzchnie i pojawiły się namioty edukacyjne.

– To ważne i inspirujące miejsce dla krakowian i młodych ludzi, ponieważ mogą się tu wiele nauczyć. Oprócz 40 nowych atrakcji, podnieśliśmy ten ogród pod względem infrastrukturalnym. Mamy podprowadzony prąd i wodę. Ten projekt nie był łatwy, ponieważ jesteśmy w parku i ingerencja musiała być ściśle kontrolowana, aby nie zakłócić tej równowagi między przyrodą a infrastrukturą – mówi Piotr Gój, dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Lem-birynt, Geo-gródek

Do dyspozycji zwiedzających jest teraz 70 dotychczasowych i 40 nowych interaktywnych urządzeń demonstrujących zjawiska fizyczne z zakresu optyki, hydrostatyki, mechaniki, akustyki, magnetyzmu.

Oprócz tego w ogrodzie znajduje się ekspozycja sensoryczna pełna kwiatów i ziół pobudzających zmysł zapachu, Lem-birynt (w zielonym labiryncie znaleźć można cytaty z twórczości patrona Ogrodu – Stanisława Lema) czy Geo-gródek stworzony z 17 kilkutonowych rodzajów skał obecnych w architekturze Krakowa.

W ogrodzie pojawił się również rower na linie. To pierwsza tego typu instalacja w Polsce, która czeka na tych, którzy – pod  okiem instruktora - odważą się zaufać prawom fizyki.

Zwiedzający zwrócą zapewne uwagę na „Magnetyczne wahadło chaotyczne”. Chociaż ruch zwyczajnego wahadła jest przewidywalny, to tutaj z powodu magnesów, każde uruchomienie wahadła będzie niepowtarzalne.

–  Gdy w 2007 roku otworzyliśmy Ogród Doświadczeń, już wtedy wzbudziło to wielką sensację. Teraz rocznie odwiedza to miejsce 120 tys. osób, a w czasie pandemii i trwania plenerowej wystawy świetlnej, miejsce to odwiedziło łącznie 300 tys. osób. To miejsce cieszy się ogromną popularnością – zwraca uwagę prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Nowe strefy

W przestrzeni ogrodu powstały trzy nowe strefy. „Odlotowy plac zabaw” to przestrzeń dla najmłodszych dzieci, dostępna także dla osób niepełnosprawnych.

To właśnie tu znajduje się rakieta mierząca 6 metrów wysokości, wyposażona w przyrządy nawigacyjne, nowa huśtawka sprzężona. Natomiast huśtawka równoważna o nierównych ramionach pozwoli się huśtać rodzicowi i dziecku.

„Naukowa siłownia”, w której można nie tylko ćwiczyć, ale i sprawdzać swoją wiedzę na temat praw i zjawisk natury i „Piaskowa planeta”, która będzie inspirująca dla przyszłych architektów, artystów i inżynierów. Będą mogli korzystać z koparki, klocków, rzeźb piaskowych, jak i tworzyć figury Lissayous.

Jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, w oddziale Muzeum Inżynierii Miejskiej znowu będą się odbywały warsztaty, lekcje i zajęcia edukacyjne w grupach.

– Modernizacji doczekało się prawie 40 proc. obszaru Ogrodu Doświadczeń. Inwestycja w młodych ludzi jest najważniejsza, ponieważ to rozwija nasze województwo, nasz kraj. Niebawem w Krakowie powstanie Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Jako przyszli sąsiedzi mamy nadzieję na dobrą współpracę obu instytucji – zaznaczał Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Ogród Doświadczeń jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 – 21.00 (maj-sierpień).