Dworzec w Swoszowicach otwarty. Będzie służył nie tylko pasażerom [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po latach przerwy i gruntownym remoncie budynek dworca w Swoszowicach wrócił do życia. Oprócz części przeznaczonej dla pasażerów w budynku dworca znalazła się filia Centrum Kultury Podgórza i klub rodziców.

To już prawie ostatni etap ogromnych zmian, jakie w ciągu ostatnich lat zaszły w rejonie przystanku kolejowego Kraków Swoszowice. Przed ich rozpoczęciem przystanek wyglądał tak:

Od tego czasu zmieniło się niemal wszystko. Od 7 listopada ubiegłego roku pociągi zatrzymują się przy zmodernizowanym peronie, z nowymi wiatami i ławkami, a przede wszystkim z nowym przejściem podziemnym wyposażonym w windy, umożliwiającym wygodne i bezpieczne dojście do pociągu.

Dworzec jak nowy

W poniedziałek został oficjalnie oddany do użytku zabytkowy budynek dworca, w którym po latach przerwy została przywrócona obsługa podróżnych. Będzie się ona odbywać w holu pełniącym jednocześnie funkcję poczekalni. Wystrój nawiązuje do historii miejsca. Klimatyzowana poczekalnia została wyposażona w ławki dla podróżnych, gabloty na rozkłady jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze budynku zlokalizowano również toalety.

Poza obsługą podróżnych, dworzec w nowej odsłonie będzie pełnił również funkcję kulturalne, gdyż mieści się w nim Centrum Kultury Podgórze. Na ponad 200 mkw. Powierzchni znalazły się sala wielofunkcyjna, plastyczna, muzyczna i sala „malucha”. W pierwszej z nich będą odbywać się koncerty i spektakle oraz różnego typu zajęcia. Do Centrum Kultury Podgórze dostaniemy się zabytkową klatką schodową oraz windą.

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie dworca. W sąsiedztwie pojawiły się nowe chodniki i droga, przy której zlokalizowano 15 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnościami. Zamontowano nowe oświetlenie, elementy małej oraz stojaki rowerowe. W kierunku ulicy Hubalczyków z placu przed dworcem prowadzą nowe schody i pochylnia.

Inwestycję przeprowadziła spółka PKP SA, za prawie 10 mln zł. W poniedziałkowym otwarciu wzięli udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, wojewoda Łukasz Kmita i prezydent Jacek Majchrowski.

Jeszcze parking

Do kompletu brakuje jeszcze uruchomienia parkingu Park&Ride po drugiej stronie torów. Wraz z nim powstały przystanki autobusowe, parkingi rowerowe, stanowiska Kiss&Ride i nowy układ drogowy. Obiekt sfinansowany z budżetu miasta jest gotowy, ale wciąż nie został oddany do użytku. – Nie zostały jeszcze zakończone procedury związane z odbiorami i pozwoleniem na użytkowanie – mówi wiceprezydent Jerzy Muzyk.

Miasto na razie ostrożnie informuje, że otwarcie parkingu nastąpi w II kwartale roku, bez podawania dokładnego terminu. Zarząd Transportu Publicznego zapowiedział już, jakie zmiany w ruchu autobusów zamierza wprowadzić.

Zmiany w kursowaniu linii autobusowych:

 • nr 135 – będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej co 30 minut w dni powszednie i co 40 minut w godzinach wieczornych oraz w dni wolne
 • nr 155 – będzie kursować po nowej stałej trasie: „Zajezdnia Wola Duchacka” – ... – ul. Myślenicka, ul. Merkuriusza Polskiego (powrót: ul. Chałubińskiego, ul. Szybisko), ul. Kąpielowa, droga do stacji kolejowej „Kraków Swoszowice” – „Swoszowice SKA”
  • Linia będzie kursować co 30 minut w dni powszednie i co 40 minut w godzinach wieczornych oraz w dni wolne
 • nr 165 – zostanie zlikwidowana
 • nr 214 – będzie kursować co 30 minut w dni powszednie, co 40 minut w godzinach wieczornych i co 80 minut w dni wolne
  • Wybrane kursy będą realizowane po trasie skróconej: „Borek Fałęcki” – „Grabówki Pętla”
 • nr 254 – będzie kursować po nowej stałej trasie: „Borek Fałęcki” – ... – ul. Kąpielowa, przystanek „Swoszowice SKA”, ul. Kąpielowa – ... – „Golkowice Pętla” / „Grabówki Pętla”
  • Linia będzie kursować co 30 minut w godzinach szczytu, co 60 minut w okresie międzyszczytowym i co 80 minut w godzinach wieczornych oraz w dni wolne
  • Wybrane kursy w dni powszednie i dni świąteczne będą realizowane na trasie „Borek Fałęcki” – „Grabówki Pętla”
 • nr 433 – będzie kursować po nowej stałej trasie: „Łagiewniki” – ... – ul. Bojki, ul. Cechowa – „Piaski Wielkie”
  • Częstotliwość i godziny kursowania pozostaną bez zmian.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice