Dzień z ulewami i burzami

fot. pixabay.com
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują w piątek dla Krakowa ulewy i burze. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 15.

W nocy z czwartku na piątek nastąpił gwałtowny spadek temperatury. W piątek i najbliższych dniach w Krakowie termometry mają wskazywać maksymalnie 16 stopni Celsjusza, podczas gdy na początku tygodnia termperatura oscylowała wokół 24-25.

W piątek w godzinach 4-15 przewidywane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Możliwe są także burze. Prognozowana wysokość opadu wyniesie lokalnie od 35 do 45 mm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 80 proc.

W zlewniach dopływów Wisły, na obszarach intensywnych opadów i burz, możliwe są wzrosty poziomu wody miejscami do strefy stanów wysokich. Punktowo jest możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na mniejszych rzekach wzrosty mogą mieć charakter gwałtowny. Burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.