„Ekstra” park w Krakowie

fot. ZZM Kraków

Do końca roku pod Wawelem miało powstać osiemnaście parków kieszonkowych – po jednym dla każdej krakowskiej dzielnicy. Okazuje się, że „kieszonek” w naszym mieście będzie więcej. Kolejna zlokalizowana zostanie przy ul. Senatorskiej, czyli w sąsiedztwie nowej siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

– Z okazji otwarcia nowej siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przy ul. Senatorskiej 9 wykonaliśmy projekt parku kieszonkowego – podaje ZZM oraz dodaje, że z nowego zieleńca będzie mógł korzystać każdy mieszkaniec Krakowa w godzinach pracy MPWiK.

– To jest taki „ekstra” park, który stworzymy w naszym mieście oprócz osiemnastu zaplanowanych w nim „kieszonek” – komentuje Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej oraz nie wyklucza podobnej współpracy z kolejnymi placówkami.

– Jeżeli inne miejskie instytucje się do nas zwrócą w tej sprawie, to na pewno przygotujemy dla nich projekty tego typu parków – zapowiada.

Mała architektura i borówki

W zieleńcu przy ul. Senatorskiej nie zabraknie standardowych elementów małej architektury takich jak stoły piknikowe czy huśtawki. Zostaną zamontowane również stoliki szachowe, trampoliny, biblioteczki oraz fontanna parowa.

Oprócz kolorowych kwiatów hortensji, jaśminowca i różanecznika, w parku będzie można znaleźć krzewy owocowe m.in. borówki, maliny, jeżyny, agrest, aronie oraz porzeczki.

Dzielnicowe kieszonki

ZZM do tej pory przedstawił większość projektów przyszłych parków kieszonkowych dla poszczególnych dzielnic. Mieszkańcy nie poznali jeszcze pomysłów na zieleńce w Bronowicach.

Zapytaliśmy dyrektora ZZM na jakim etapie znajduje się budowa parków kieszonkowych w krakowskich dzielnicach. Piotr Kempf zapowiedział, że już wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę „kieszonek”, a sama ich realizacja powinna rozpocząć się w ciągu miesiąca.

– Myślę, że cały proces będzie przebiegał stopniowo. To nie są duże inwestycje, ale najtrudniejszy na pewno będzie sam początek. Kiedy uda nam się wykonać dwie pierwsze inwestycje, powinno być już z górki – komentuje dyrektor miejskiej jednostki oraz zapewnia, że wszystkie parki kieszonkowe powinny powstać do końca 2018 roku.

Parki kieszonkowe, czyli?

Małe (ich powierzchnia nie przekracza zazwyczaj 5000 m2), przyjazne tereny zielone stworzone w przestrzeni miejskiej, służące szeroko pojętej rekreacji. W stolicy Małopolski tego typu parki nie są nowością. Skwer przy ul. Fałata/Prusa czy Ogród Motyli przy ul. Dekerta to pierwsze „ogrody krakowian”. Cieszą się one już od jakiegoś czasu sporą popularnością.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza