Już w najbliższą sobotę, 14 października w parafii Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego przy ul. Lubelskiej 25 odbędzie się konferencja „Reformacja 500 lat po Lutrze – czy ma znaczenie w XXI wieku?”, zorganizowana z okazji przypadającej 31 października 500 rocznicy reformacji.
W dyskusji głos zabiorą wybitni specjaliści, m. in. prof. Zbigniew Pasek z Akademii Górniczo-Hutniczej – religioznawca, jeden z czołowych badaczy protestantyzmu w Polsce, ks. dr Roman Pracki – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Krakowie oraz Mirosław Harasim, dyrektor Wydawnictwa Znaki Czasu i autor książek o reformacji.
Społeczne skutki reformacji
– W przystępny dla wszystkich sposób – bez względu na światopogląd czy przynależność religijną – pokażemy, czym była reformacja, zajmując się jej różnymi płaszczyznami: nie tylko religijną, ale i kulturową, społeczną i gospodarczą – tłumaczy Artur Dżaman, pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego.
Dr Marcin Luter był prekursororem protestantyzmu. W reakcji na praktykowaną przez kler sprzedaż odpustów i dogmat o nieomylności papieża, ów katolicki duchowny przybił 31 października 1517 roku do kościelnych drzwi w Wittenberdze osławionych 95 tez. – W czasach, w których jedni uważają Lutra za bohatera, a inni za prowodyra niepotrzebnego podziału wewnątrz chrześcijaństwa, warto zająć się tą nietuzinkową postacią w sposób całościowy. Nikt nie ma wątpliwości, że reformacja zmieniła oblicze Europy – wyjaśnia Dżaman.
Organizatorem wydarzenia jest Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, zaś patronami Kościół Ewangelicko-Augsburski, Wydawnictwo Znaki Czasu, telewizja Hope Channel i portal Luter500.pl.