Elektrociepłownia i MPEC rozbudują sieć na północy Krakowa

Budowa ciepłociągu w centrum Krakowa | Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Budynki na obszarze niemal 100 hektarów w Krakowie i Zielonkach zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej – takie rozwiązanie zakłada podpisane porozumienie pomiędzy PGE Energia Ciepła a krakowskim MPEC-em.

20 maja 2020 r. Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Krakowie oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie podpisały porozumienie w sprawie projektu „Piaszczysta”. Tym samym jeden z bardziej wymagających projektów na krakowskim rynku ciepła przechodzi do decydującego etapu realizacji.

Projekt będzie realizowany w rejonie ulic: Piaszczystej, Pękowickiej i Glogera w Krakowie oraz południowej części Zielonek.

Rozwój ciepła sieciowego na tym obszarze wymaga sporych nakładów organizacyjnych, technicznych i finansowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem MPEC przeznaczy na ten cel aż 5 mln zł, a PGE Energia Ciepła ponad 3 mln zł. Jednym z zadań będzie obniżenie ciepłociągu pod torami kolejowymi do głębokości aż 6,5 metra.

– Nasze przedsiębiorstwo przy określeniu swoich celów strategicznych i kierunków działań związanych z rozwojem rynku ciepła zawsze bierze pod uwagę planowany przestrzenny rozwój Krakowa i przyszłe, potencjalne potrzeby mieszkańców Krakowa i gmin ościennych w zakresie dostarczania ciepła i ciepłej wody użytkowej – mówi Marian Łyko, prezes zarządu MPEC.

Obecnie w rejonie objętym projektem „Piaszczysta” z miejskiej sieci ciepłowniczej korzysta już ponad 2600 mieszkańców z 33 budynków na terenie Krakowa i Zielonek.

comments powered by Disqus