Estakada, a pod nią rondo. Kierowcy będą mieli łatwiejszy wyjazd z Wieliczki

Tak obecnie wygląda to skrzyżowanie fot. GDDKiA

W Wieliczce, w ciągu DK 94, powstanie węzeł drogowy, który pozwoli na bezkolizyjny wyjazd z miasta w stronę Krakowa. 23 lutego wojewoda małopolski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności.

Nowy węzeł został zaprojektowany na ul. Krakowskiej w Wieliczce. Inwestycja pozwoli na bezpieczne włączanie się do ruchu na drodze krajowej nr 94 kierowców jadących z Wieliczki w kierunku Krakowa i Bochni. Droga krajowa zostanie poprowadzona estakadą, a pod nią powstanie rondo. Z ronda będzie można wjechać na drogę w kierunku Krakowa i Tarnowa, będzie też do niego prowadził zjazd dla kierowców jadących od strony Bochni. Wjazd z Krakowa będzie prowadził, podobnie jak dziś, ul. Krakowską do ronda Wieliczan.

Dzięki budowie nowego układu drogowego zostanie zlikwidowana sygnalizacja świetlna. Nowe rozwiązanie udrożni ruch na DK 94 i wjazd do Wieliczki. Za budowę będzie odpowiadał krakowski oddział Generalne Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który sfinansuje większość kosztów. – Ulica Krakowska to jedno z głównych połączeń Wieliczki i Krakowa. Każdej doby przejeżdża tędy ok. 22 tysięcy aut. W ciągu pięciu lat ruch wzrósł o prawie o 25 proc. Dzięki budowie węzła wyjazd z Wieliczki w kierunku stolicy Małopolski będzie o wiele łatwiejszy i bezpieczniejszy – mówi Tomasz Pałasiński, dyrektor krakowskiego odddziału GDDKiA.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie


Węzeł drogowy w Wieliczce 

Inwestycją objętych jest około 100 działek, a stron postępowania było około 40. Z uwagi na ważny interes społeczny i gospodarczy decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. – Dziękuję kierownictwu i pracownikom wydziału infrastruktury, którzy byli zaangażowani w wydanie tej decyzji. To postępowania wymagające skrupulatności i wiedzy branżowej, bezpośrednio przekładające się na choćby komunikacje w regionie – mówi wojewoda Krzysztof Klęczar.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł podkreśla, że dzięki ten inwestycji zostanie przebudowana bramka historycznego i turystycznego miasta. – Budowa estakady przy wyjeździe na drogę krajową jest dziś niezbędna dla dalszego rozwoju. Gmina Wieliczka przygotowała projekt na realizację tego zadania i uzyskała wszystkie niezbędne uzgodnienia. Całkowita wartość prac projektowych to blisko 3 mln złotych. Teraz przed nami realizacja tak oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji – mówi Kozioł.

News will be here