Warsztaty, zajęcia i ślizgawki...Ferie w mieście nie muszą być nudne. Trwają zapisy na feryjne aktywności dla dzieci i młodzieży m.in. w Centrum Kultury Podgórza, Nowohuckim Centrum Kultury i Młodzieżowym Domu Kultury.
Na zimową przerwę w nauce propozycje na aktywne spędzenie ferii przygotowało 16 jednostek Centrum Kultury Podgórza. Większość z nich zaprasza do wspólnego spędzania wolnego czasu przez cały okres ferii, począwszy od 20 stycznia. Od warsztatów krawieckich po wirtualną rzeczywistość
Gama zimowych propozycji jest adresowana do dzieci w wieku 7-12 lat. Mali zwolennicy artystycznych i rękodzielniczych aktywności mogą wybierać m.in. spośród: warsztatów origiami, kolażu, własnoręcznego zdobienia płóciennych toreb, czy krawieckich. W Klubie Swoszowice uczestnicy zajęć uszyją pieska, w Strefie Sokolska piórnik, a w Klubie Wola Duchacka zimowe maskotki. Klub Swoszowice zaprasza też do tworzenia upominków z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Młodzi budowniczowie i architekci będą mogli rozwinąć swoje umiejętności manualne i wyobraźnię przestrzenną m.in. podczas warsztatów majsterkowania, kulturoznawczo-konstruktorskich, czy warsztatów rysunkowych z projektowania „domu marzeń”. Nie zawiodą się też młodzi programiści i miłośnicy nowych technologii – z myślą o nich w ofercie znalazły się np. warsztaty robotyki oraz warsztaty z wykorzystaniem googli VR. Z kolei fanów filmu i grafiki z pewnością zainteresują warsztaty komiksu, a przyszłych aktorów warsztaty teatralne.
Kino, teatr, rozrywka i nietuzinkowe muzea
Nie mniej ciekawie zapowiada się oferta zimowych wycieczek za miasto i po mieście. Z Fortem Borek będzie można się wybrać m.in. do Parku Rozrywki „Fantazja” w Andrychowie czy do WOMAI Kraków – Centrum Nauki i Zmysłów. Klub Przewóz i Klub Rybitwy zabiorą dzieci m.in. do: Muzeum Inżynierii i Techniki, Centrum Wspinaczkowego Forteca, na kręgle oraz na warsztaty kulinarne podczas których uczestnicy poznają tajniki kuchni włoskiej przygotowując własną pizzę. Wśród propozycji nie zabraknie także wycieczek poza Kraków, w tym z przewodnikiem po trasie „Podziemnego Olkusza”, do Centrum Bajki i Animacji w Bielsku Białej i do skansenu w Wygiełzowie, gdzie najmłodsi wezmą udział w warsztatach z malowania na szkle.
„To i owo na zimowo” w MDK
Pod takim tytułem program na ferie przygotował Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 Listopada 102. Zajęcia w MDK są kierowane do uczniów w wieku od 7 do 15 lat. MDK proponuje zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, taneczne i sportowe. Uczestnicy będą mogli kształtować różnorodne zainteresowania, rywalizować podczas gier zespołowych i indywidualnych, rozwijać swoją aktywność sportową oraz integrować się w grupach. Planowane są również wyjścia na wystawy i warsztaty do Muzeum Klocków i Figurek Lego oraz kolekcji lalek i resoraków. Ponadto dzieci będą uczestniczyć w spektaklu teatralnym i warsztatach cyrkowych. Dla nastolatków warsztaty plastyczne i fotograficzne.
Święto najmłodszych
Dla Nowohuckiego Centrum Kultury początek ferii jest równoznaczny z rozpoczęciem Festiwalu Teatrów dla Dzieci. Do NCK przyjedzie kilkanaście spektakli teatralnych z całej Polski. Bajkowa klasyka, ale też repertuarowe nowości – dla najnajów, dzieci, rodziców i opiekunów. Ten teatralny maraton dla wielbicieli sztuki scenicznej wzbogacony będzie o warsztaty rękodzieła i teatru cieni.
Zimowa ekspedycja lotnicza
Od 27 do 31 stycznia na półkolonie zimowe zaprasza Muzeum Lotnictwa Polskiego. Pasjonaci lotnictwa uzyskają odpowiedzi dlaczego samoloty latają, czym różni się szybowiec od samolotu i jak długo jest w stanie utrzymywać się w powietrzu? W programie zaplanowano warsztaty modelarskie, plastyczne i konstruktorskie, w tym z budowania własnej rakiety z udziałem gościa specjalnego, który opowie o komosie. Podczas „Zimowej ekspedycji lotniczej” odbędą się takze dwie wycieczki do Muzeum Armii Krajowej i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie odbędą się m.in. warsztaty origami.
Informacje i zapisy
Liczba miejsc na zimowe warsztaty oraz wycieczki jest ograniczona. Pełną ofertę zajęć oraz wycieczek na czas ferii w miejskich instytucjach kultury i sportu można znaleźć tutaj.