Festiwal Literatury dla Dzieci. Girl power, czytanki po zachodzie słońca i gotowanie na papierze

Festiwal Literatury dla Dzieci fot. Anna Stachurka/mat.prasowe FLDD
Najpierw Gdańsk, teraz Kraków. Festiwal Literatury dla Dzieci powraca pod hasłem „Palce lizać”. Co w menu?

Literackie spotkania, warsztaty przygotowujące do wspólnego kolędowania, konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy poświęcona kontrowersyjnym książkom i czytanki po zachodzie słońca w Pałacu Czartoryskich.

To tylko niektóre z literackich dań, które będą serwowane podczas ósmej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci.

Wydarzenie, które spina klamrą hasło „Palce lizać!” startuje 1 grudnia i potrwa pięć dni.

– Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok zakasamy rękawy, uruchamiamy wszystkie pokłady kreatywności i zapraszamy Was na wydarzenia festiwalowe – zaznacza organizująca festiwal Fundacja „Burza Mózgów”.

Girl power i rymosmaczne warsztaty

Festiwal otworzy 1 grudnia spotkanie z Katarzyną Ryrych, która opowie o wakacjach niezwykłych dzieciaków w niezwykłym miejscu. W Pałacu Potockich szykuje się prawdziwe „Lato na Rodos”.

W programie spotkania m.in. z Sylwią Chutnik w ramach „Girpl Power! 100 historii niezwykłych Polek dla młodych buntowniczek” czy Krzysztofem Łapińskim poświęcone książce „Dzik Dzikus”.

Podczas festiwalu odbędzie się również spotkanie „Hej ku górom!” z Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim, autorami książki „Tatry. Przewodnik dla dużych i małych”.

Młodzi czytelnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, takich jak „Jeż na gałęzi” prowadzonych przez Aleksandrę Fabię, ilustratorkę książki „Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki”, śpiewającym przygotowaniu do kolędowania czy gotowaniu na papierze – te „rymosmaczne warsztaty” poprowadzi Katarzyna Fryza.

W programie również konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy „O gustach się nie dyskutuje”. Rozmowy będą poświęcone m.in. kontrowersyjnym książkom dla dzieci w bibliotekach.

Nie zabraknie tradycyjnych już Czytanek po zachodzie słońca. Wspólne czytanie odbędzie się tym razem w Muzeum Etnograficznym (Święta na ludowo – antologia wierszy o świątecznych obyczajach), Muzeum Czartoryskich (Nie tylko to, co się świeci – antologia wierszy o rzeczach cennych i bezcennych) i MOCAK-u (10 wierszy o talencie i trudach pracy twórczej).

Nagroda Ferdynanda Wspaniałego

Jak co roku, w ramach festiwalu zostanie przyznana nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego.

Na liście wyróżnionych publikacji znalazło się 14 polskich tytułów, które zostały wydane w 2020 roku. Są wśród nich książki znanych i cenionych autorów i autorek, m.in. Justyny Bednarek, Marcina Szczygielskiego oraz ilustratorów i ilustratorek takich jak Marianna Oklejak czy Przemysław Liput.

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego to wyróżnienie, którym KBF i Festiwal Literatury dla Dzieci honoruje najlepszą książkę dziecięcą ubiegłego roku.

Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha 5 grudnia. Poprzedzi ją koncert zespołu Czereśnie, który dorosłej publiczności znany jest pod nazwą Hańba! W roku 2018 kwartet nagrodzono Paszportem „Polityki” w kategorii muzyka popularna.

comments powered by Disqus