Festiwal Nowi Krakowianie. Koncerty, miejskie spacery i wystawy

Festiwal Wielokulturowy organizuje m.in. Instytut Kultury Willa Decjusza. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To wydarzenie łączące ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie. Festiwal Wielokulturowy Nowi Krakowianie startuje 23 września.

Wydarzenia będą się odbywać w różnych punktach na terenie Krakowa. W programie festiwalu znalazły się m.in. warsztaty antydyskryminacyjne, spacery z przewodnikiem po mieście dla dzieci i dorosłych, wieczorki językowe, koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne czy plebiscyt na najlepszą restaurację w Krakowie prowadzoną przez obcokrajowców.

Festiwal organizuje Instytut Kultury Willa Decjusza ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza i Centrum Wielokulturowym w Krakowie.

– Wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy zdecydowali się osiąść w Krakowie, aby tworzyć, pracować czy studiować. Przeprowadzając się tutaj z innych stron świata nowi mieszkańcy zaszczepiają elementy własnych kultur, wzbogacając tym samym lokalne relacje społeczne oraz inspirując i otwierając krakowian na nowe doświadczenia, kultury i tradycje – Sylwia Miłkowska z Instytutu Kultury Willa Decjusza.

Festiwal Nowi Krakowianie potrwa od 23 września do 3 października.

Wystawy, spacery, debata

Już w najbliższy czwartek podczas spotkania muzycznego w Willi Decjusza wystąpią uczniowie i absolwenci wielokulturowej szkoły dla dorosłych – Muzyczna Szkoła Pani Ani.

Dzień później zaplanowano „Foto spacer: po Kazimierzu” czy wernisaż wystawy „Między słowami”.

–  To wystawa z okazji 100-lecia urodzin Karla Dedeciusa – znakomitego tłumacza, ambasadora kultury polskiej w Niemczech, inicjatora odbudowy Willi Decjusza w Krakowie. Wernisaż odbędzie się 24 września o godz. 17:00. Uświetni go wystąpienie gości m.in. z Fundacji im. Karla Dedeciusa oraz Niemieckiego Instytutu Spaw Polskich w Darmstad – informuje Miłkowska.

W kolejnych dniach mieszkańcy będą mogli wziąć udział m.in. w spacerach „Żydowski Kraków” i „Tajemnice Drogi Królewskiej”, warsztatach „Kuchnia różnorodności – warsztaty z kuchni Żydowskiej”.

1 października odbędzie się debata „Wielokulturowość w miastach Europy". W czasie festiwalu zaplanowano finał akcji „Biblioteka Wielokulturowa”, podczas której zostaną przekazane Bibliotece Kraków książki, podarowane przez Konsulaty, instytucje kultury i wydawnictwa.

Ostatni dzień festiwalu (3 października) upłynie pod znakiem warsztatów muzycznych, spaceru „Ukraińskimi śladami” i otwarciem wystawy „Scenariusze przyszłości – Kraków za 110 lat”. Festiwal Nowi Krakowianie zwieńczy koncert „Arcydzieła polskiej literatury kameralnej na trio stroikowe” w Willi Decjusza.

comments powered by Disqus