Siódmy przystanek w Operze Krakowskiej. „Przestworza” z Anną Marią Jopek

20 września w Krakowie odbędzie się siódmy koncert projektu „Przestworza” stworzonego przez Annę Marię Jopek wspólnie ze znakomitymi muzykami.

„Przestworza” to kontynuacja rozpoczętej jeszcze w 2020 roku trasy koncertowej przerwanej przez pandemię. Jesienią 2021 roku projekt powołany do życia przez Annę Marię Jopek i Piotra Wojtasika powraca do koncertowania. „Przestworza” narodziły się spontanicznie, ale pod jednym szyldem występuje wielku znakomitych muzyków. Utwory, które wypełniają koncerty „Przestworzy” zaaranżował Piotr Wojtasik, które również wykonuje wraz z plejadą polskich muzyków: od świeżo nagrodzonego Fryderykiem Dominika Wanii, poprzez Macieja Sikałę, Roberta Kubiszyna, Piotra Nazaruka i Pawła Dobrowolskiego na Atom String Quartet kończąc.

W poniedziałek w Operze Krakowskiej usłyszymy nowe piosenki, ale też kilka adoptowanych tematów, które Anna Maria Jopek kocha od dziecka. „Przestworza” to projekt premierowy, odwołujący się do ludowości, ale w aranżach Piotra Wojtasika takie utwory jak chociażby „Bandoska”, czyli „Zachodźże słoneczko”, są zupełnie inną czasoprzestrzenią. W repertuarze koncertowym „Przestworzy” są również fragmenty starych pieśni religijnych i nowe piosenki Anny Marii Jopek, odarte jednak z typowej „piosenkowości”, jak również ważne dla artystki wiersze - Anny Kamieńskiej czy Rainera Rilke.

Zdaniem artystki projekt „Przestworza” dobrze wpisuje się w trudne czasy współczesne. – Traktuje o byciu razem – w muzyce, ale i w szerszym kontekście, po długim czasie bycia na osobności. Widzę w tym dodatkową wartość, która dla mnie jest niezwykle istotna – mówi AJM.