Znany witraż zdemontowany. „Apollo” pojedzie do Londynu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Witraż „Apollo. System Kopernika” będzie prezentowany w William Morris Gallery. Dzieło projektu Wyspiańskiego prezentowane na co dzień w Muzeum Witrażu we wtorek zostało zdemontowane i niebawem zostanie wysłane do Londynu.

Wystawa „Young Poland: An Arts and Crafts Movement” zostanie otwarta 9 października. To pierwsza tego typu ekspozycja prezentująca dziedzictwo Młodej Polski poza granicami kraju. Ekspozycja skupi się głównie na Stanisławie Wyspiańskim, porównując go do jednej z najważniejszych figur ówczesnej brytyjskiej sceny artystycznej - Williama Morrisa.

Witraż wyjeżdża z Polski

14 września w Pracowni i Muzeum Witrażu miał miejsce demontaż witraża „,Apollo. System Kopernika” w celu wysłania go na wystawę.

– Witraż dzieli się na 12 kwater - to podział zaprojektowany przez Wyspiańskiego. Musimy pamiętać, że witraż to tysiące małych elementów połączonych w większą całość.  „Apollo” wyjedzie w niewielkiej skrzyneczce o wymiarach 100cm x 50 cm. Na podstawie naszych instrukcji, w William Morris Gallery została zbudowana specjalna gablota z takimi samymi podziałami konstrukcyjnymi. Witraż zostanie w niej umieszczony i oświetlony. W skrzyni każda kwatera będzie miała osobne miejsce i zostanie oddzielona od pozostałych – mówi Piotr Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu.

Witraż wróci do Krakowa wiosną 2022. W przyszłym roku przypada 120-lecie powstania krakowskiej pracowni witrażu.

Słynne dzieło Wyspiańskiego

„Apollo. System Kopernika” jest jednym z najsłynniejszych projektów witrażowych Wyspiańskiego, jedynym o tematyce świeckiej.

Wykonany na zamówienie Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie, stanowi ilustrację teorii słynnego astronoma - grecki bóg symbolizujący Słońce przedstawiony został w centrum obrazu, a wizerunki planet umieszczone są wokół na orbitach.

– Niestety, został zniszczony w 1945 roku przez wybuch, gdy wycofujący się z Krakowa Niemcy wysadzili wiadukt znajdujący się nieopodal miejsca jego prezentacji. Od 2016 roku odtwarzaliśmy ten witraż na podstawie projektu, który zachował się w Muzeum Narodowym w Krakowie – zaznacza Ostrowski.

Witraż był pierwszym projektem pracowni w ramach cyklu „W budowie”, mającego na celu stworzenie największej w Polsce kolekcji sztuki witrażowej.

comments powered by Disqus