Fotografia głosem w dyskusji na tematy społeczne i polityczne. Nowa wystawa w MuFo [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Muzeum Fotografii zwiedzający mogą zobaczyć prace czterech finalistów największego na świecie konkursu dla artystów posługujących się fotografią. Ekspozycja prezentowana będzie do 17 września.

Bieke Depoorter, Samuel Fosso, Arthur Jafa i Frida Orupabo – to właśnie ich prace znalazły się na wystawie „Nagroda Deutsche Börse Photography Foundation 2023” w Muzeum Fotografii przy Rakowickiej. Artyści zostali wyróżnieni za wyjątkowe wystawy, prezentowane w ubiegłym roku w najważniejszych europejskich instytucjach zajmujących się fotografią.

Rzeczywistość w obiektywie

Nagrodę główną otrzymał urodzony w 1962 roku w Kamerunie Samuel Fosso, który większość kariery spędził w Republice Środkowoafrykańskiej.

– Wieloletnie badania Samuela Fosso nad autoportretem jako formą wyrazu są zanurzone w tradycji fotograficznej, a jednocześnie jego prace pozostają aktualne i odnoszą się do współczesnych kwestii politycznych z humorem i autentycznością. Przez całą karierę jego prace pozwalały wybrzmieć głosom czarnych i czarnych artystów – podkreśliła Shoair Mavlian, dyrektorka The Photographers' Gallery w Londynie, gdzie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród.

Jednak nie tylko prace Samuela Fosso pokazują, że fotografia może stanowić istotny głos w dyskusji na aktualne tematy społeczne i polityczne. Bieke Depoorter, Arthur Jafa i Frida Orupabo również nie boją się komentować otaczającej ich rzeczywistości. Artyści szukają obrazów, które opowiedzą o ich doświadczeniach.

– Grono tegorocznych finalistów zawiera kilka spośród najbardziej wyrazistych głosów artystów wykorzystujących fotografie na całym świecie. Na tej zróżnicowanej i śmiałej liście znaleźli się twórcy należący do różnych pokoleń, którzy korzystając ze swoich doświadczeń, zwracają uwagę na ukryte i niedoceniane zazwyczaj polityki tworzenia obrazów. Poszerzając kanon wizualny, dają nam okazje, by podważać to, co wiemy o naszej historii i teraźniejszości oraz kształtować naszą przyszłość – wyjaśnia Thyago Nogueira, jeden z jurorów nagrody w 2023 roku, kierownik Działu Fotografii Współczesnej w Instituto Moreira Salles oraz wydawca magazynu fotograficznego Zum.

Fotografia jako sztuka współczesna

Odwiedzając muzeum przy Rakowickiej, gdzie prezentowana jest wystawa finalistów nagrody Deutsche Börse Photography Foundation 2023, można poczuć puls współczesnej fotografii rozumianej jako sztuka współczesna.

Na ekspozycji znalazły się m.in. wielkoformatowe kolaże Fridy Orupabo czy fotografie Samuela Fosso, który prezentuje je jako odbitki. Bieke Depoorter tworzy zaś instalacje, łącząc wielkoformatowe wydruki oraz wideo stworzone ze statycznych obrazów. Z kolei Arthur Jafa korzysta ze znalezionych obrazów, które zestawia w nieoczywisty sposób ze stworzonymi przez siebie fotografiami, tworząc na ich podstawie obiekty.

Jak widać, artyści wykorzystują fotografie na różne sposoby pokazując, w jaki sposób może być współcześnie postrzegana.

Wystawa „Nagroda Deutsche Börse Photography Foundation 2023” dostępna będzie dla zwiedzających do 17 września.