Pięć dni wypełnionych poezją. Rusza 12. edycja Festiwalu Miłosza

fot. Adrian Pallasch/Mat. prasowe KBF

„Piosenki o końcu świata” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza. W dniach 5–9 lipca na uczestników czekać będą spotkania, debaty, spacery poetyckie, koncerty i wystawy.

Po raz 12. spotykamy się na największym festiwalu poetyckim w Polsce i Europie Środkowej, podczas którego będziemy gościć najznamienitsze osobistości ze świata literatury, poetów, tłumaczy, a także wydawców. Tegoroczna edycja to spotkania. Spotkania w ramach rożnego rodzaju warsztatów, dyskusji, pogadanek, a także seminariów poetyckich czy spacerów literackich. Towarzyszyć im będą również koncerty, wystawy, spektakle i gala nagrody imienia Wisławy Szymborskiej – zapowiada Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Festiwalowe hasło

Tegoroczna edycja Festiwalu Miłosza odbędzie się pod hasłem „Piosenki o końcu świata”. Nieprzypadkowo można tu znaleźć nawiązanie do jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza, który był częścią tomiku „Ocalenie” wydanego w 1945 roku. Wiersz „Piosenka o końcu świata” nawiązuje do wojennych doświadczeń poety.

Ze względu na prezentowanie różnych perspektyw oraz różnorodność tegorocznej edycji wydarzenia tytułowa piosenka w haśle festiwalu uległa zwielokrotnieniu.

Festiwal Miłosza otworzy w tym roku spotkanie pod nazwą „Adam Zagajewski in memoriam” poświęcone pamięci wybitnego poety. Wydarzenie odbędzie się 5 lipca w Pałacu Potockich i będzie miało dwie odsłony. Byli studenci Adama Zagajewskiego opowiedzą o swoich doświadczeniach i wspomnieniach związanych z mistrzem słowa, a zaproszeni goście zinterpretują jego wiersze.

– Festiwal wyrósł z tradycji. Tradycji spotkań poetów wschodu i zachodu, którym patronowali Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, ale jak podają źródła, podłożem były również spotkania poetyckie organizowane przez Adama Zagajewskiego, stąd właśnie spotkanie poświęcone jego pamięci – tłumaczy Katarzyna Olesiak.

Międzynarodowa reprezentacja

Podczas pięciodniowego święta poezji Kraków gościć będzie nie tylko znakomite grono polskich twórców, ale także przedstawicieli innych państw.

– Od pierwszej edycji ten festiwal jest festiwalem międzynarodowym, co kontynuowane jest również w tym roku. W Krakowie będziemy mieli przyjemność gościć poetki i poetów z Ukrainy, Białorusi, Niemiec, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Irlandii – wymienia Carolina Pietyra, dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Podobnie jak w zeszłym roku kluczowym elementem festiwalu będzie poezja ukraińska. Z okazji premiery swojego nowego tomu poetyckiego „Nie boli” Kraków odwiedzi Kateryna Babkina. Publiczność będzie mogła także wysłuchać świadectwa Anety Kamińskiej „Pokój z widokiem na wojnę”. Sprawie ukraińskiej poświęcona będzie również tegoroczna debata pt. „Środkowoeuropejskie rewizje”.

Kolejne spotkanie z poezją europejską to wieczór z udziałem Danieli Danz i Anji Kampann, niemieckimi poetkami. Wśród najważniejszych wydarzeń znajdą się też premiera „Eseju o komarach” - pierwszej przetłumaczonej na język polski książki poetyckiej Jana Wagnera oraz premiera poematu Antoine’a Cassara „Paszport”.

W hołdzie Wisławie Szymborskiej

Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na festiwalu nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z noblistką, która 2 lipca obchodziłaby 100. urodziny. W programie znalazło się spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, rozmowa o najnowszej biografii poetki, a także trzy wystawy prezentowane w Pałacu Potockich.

– Pierwsza z nich to wystawa fotografii Joanny Helander, która towarzyszyła Wisławie Szymborskiej już w latach 80. Na wystawie prezentowane są głównie zdjęcia z tego okresu, ale także z ceremonii noblowskiej. Można zobaczyć fotografię z samego momentu wręczania nagrody Nobla – wyjaśnia Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

W przestrzeni księgarnianej Pałacu Potockich zwiedzający mogą zobaczyć również wystawę kolaży Jolanty Więcław. Każdy z nich poświęcony jest innemu wierszowi Wisławy Szymborskiej. Z kolei na dziedzińcu prezentowane są mozaiki ceramiczne związane z poezją noblistki. Autorką ekspozycji jest Justyna Budzyn.

Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku, a dzień później spotkanie z laureatką/laureatem w Pałacu Potockich.

Festiwal Miłosza to nie tylko literackie spotkania, ale także koncerty, spacery czy warsztaty. Atrakcje czekać będą również na najmłodszych wielbicieli poezji. W weekend odbędzie się m.in. rodzinny piknik literacki.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne, jednak obowiązują wejściówki. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.