Festiwal Conrada. Jesienią w Krakowie zabrzmią literackie opowieści z całego świata

Festiwal Conrada fot. EBD

„Migracje” – pod takim hasłem odbędzie się 15. edycja Festiwalu Conrada. By porozmawiać o jednym z najważniejszych zjawisk współczesnego świata, do Krakowa przyjadą pisarze i pisarki z niemal całego globu.

Jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada odbędzie się w dniach 23-29 października.

– Zajmiemy się w tym roku migracjami zarówno tymi, które są wymuszone na przykład warunkami politycznymi albo kataklizmami, wojną, ale także migracjami, na które ktoś decyduje się własnowolnie, bo przestrzeń, w której przyszedł na świat mu nie odpowiada i chce żyć gdzie indziej – zapowiada Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Migrujące opowieści z całego świata

Jesienią do Krakowa przyjadą twórcy z takich krajów jak Argentyna, Chile, Finlandia, Gwatemala, Iran, Indonezja, Niemcy, Korea Południowa czy Norwegia.

– Zaprosiliśmy pisarki i pisarzy z różnych części świata. Część z tych osób ma na swoim koncie doświadczenie uchodźcze. Tak jest na przykład w przypadku Maryam Madjidi, która urodziła się w Teheranie. Jest pisarką irańską, ale na co dzień mieszka w Paryżu we Francji, gdzie uprawia literaturę w języku francuskim – tłumaczy Jankowicz.

W tegorocznym Festiwalu Conrada wezmą udział także Nona Fernández Silanes oraz Martín Kohan, którzy poruszą temat dyktatur, zmuszających do ucieczki tysiące mieszkańców Ameryki Południowej. To okazja, by przyjrzeć się autorytarnym reżimom i zastanowić, jakie wnioski płyną z doświadczeń Chile i Argentyny.

– Porozmawiamy również z Sofi Oksanen, która jest rozpięta między kulturą fińską oraz estońską. Podróżuje pomiędzy tymi kulturami, nieustannie o nich pisze w swojej twórczości i to doświadczenie, bardzo szczególne, z całą pewnością rzuci światło na zjawisko migracji – zdradza dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Spotkanie z Akademią Goncourtów

W tym roku, po raz pierwszy w historii, do Krakowa przyjedzie cała kapituła Akademii Goncourtów. To zgromadzenie dziesięciu pisarzy i pisarek, które przyznaje coroczną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie francuskiej prozy.

– Wyłonione zostaną cztery książki, z których później jurorki i jurorzy wybiorą książkę–laureatkę – wyjaśnia Grzegorz Jankowicz.

Najwyższym francuskim wyróżnieniem uhonorowani zostali dotychczas m.in. Marcel Proust, Simone de Beauvoir, Romain Gary, André Malraux, a w ostatnich latach Michel Houellebecq, Leïla Slimani czy Mohamed Mbougar Sarr.

Od 1998 roku, z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie, przyznawana jest także Polska Nagroda Goncourtów. Najlepszą powieść w języku francuskim wybiera jury złożone ze studentów filologii romańskiej reprezentujących dwanaście uniwersytetów z całej Polski. Nazwisko laureata lub laureatki poznamy jesienią.

Festiwal Conrada odbędzie się w dniach 23–29 października, jednak już teraz można uczestniczyć w serii rozmów online pod nazwą Natura Przyszłości.

Aktualności

Pokaż więcej